5 C
Скопје

Tag : Бојан Маричиќ

Вести Македонија

Маричиќ во Анкара се сретна со претседателот на Големото турско народно Собрание, Мустафа Шентоп

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ во рамките на својата работна посета на Анкара денеска оствари работен состанок со претседателот на Големото турско народно Собрание Мустафа...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Mаричиќ: Aкадемијата останува единствената точка за влез во правосудниот систем на сите кандидати под еднакви услови

Слободен печат
Посетата во Брисел беше долго подготвувана и фокусирана на сите оние реформски планови и чекори што сме ги преземале во рамките на правосудниот сектор. Ги...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30 септември

Слободен печат
Министерот за правда, Бојан Маричиќ во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30 септември. – Операцијата на...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Сакаме решение, државјанство ќе добијат оние кои на проверлив начин ќе го докажат

Слободен печат
Многу конструктивен, добар, разумен и со аргументи, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешниот состанок за законот за државјанство што се одржа во...
Вести Македонија

Маричиќ: Ќе завршевме со законот за попис вечерва ако немаше мала политизација

Слободен печат
Имавме долга координација во Собранието меѓу пратеничките групи, Владата и претседателот на Собранието. Скоро сите пратенички групи се согласни дека час поскоро треба да се...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Пописот ќе се одложи утре, нема простор за амандмански блокади

Лука Андреев
Измените на Законот за попис се мали и нема да е потребно многу време за да се напишат, одговори министерот за правда Бојан Маричиќ прашан...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ на средба со Фајон и Јовева: Поддршка за реформите и евроинтеграциите

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ во Брисел имаше две одвоени средби со словенечките европратенички Тања Фајон и Ирена Јовева, на кои се разговараше за реформите...
Вести Македонија

Виртуелна средба на Маричиќ со претседавачот на ЛИБЕ Комитетот и европратеник Лопез Агуилар

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска во Брисел остварил вирутелна средба со со претседавачот на ЛИБЕ Комитетот и европратеник, Јуан Фернандо Лопез Агуилар на која...
Вести Македонија

Маричиќ-Шидер: Поддршка за реформите и почетокот на преговорите со ЕУ

Слободен печат
Европските интеграции на земјата, владеењето на правото и реформите во правосудството, како и претстојниот попис, биле тема на разговор на денешниот состанок во Брисел на...
Вести Македонија

Маричиќ на средбата со Јурова: Поддршка за реформите во правосудството и зајакнување на владеењето на правото

Слободен печат
Реформите во правосудството, владеењето на правото и европските интеграции на земјата биле во фокусот на денешната средбата на министерот за правда Бојан Маричиќ во Брисел...