Tag : совет на јавни обвинители

Вести Македонија Слајдер

Новите членови на Советот на јавни обвинители дадоа заклетва: Ќе работиме чесно, совесно и одговорно

Весна Тодоровска
Новите членови на Советот на јавните обвинители, Фаик Арслани, Антонио Јолевски, Коле Штериев и Фиданка Рајевска, рано утринава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, дадоа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ФОТО) Совеста е најголемата казна, се вели во пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Лука Андреев
Оштетената Наташа Димитриевска ја прими писмената пресуда за кобната сообраќајка од пред две години кај Млечен ресторан, кога таа го загуби плодот, а згасна животот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев
Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети. Оттаму брифираат...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Колевски: Не се знаат детали, но место за залутани во обвинителството ќе нема

Лука Андреев
Се уште нема детали како во практика ќе се одвива најавата на министерот за правда, Бојан Маричиќ, Судскиот совет и Советот на јавни обвинители да...
Вести Македонија

ОЈО добива пет нови обвинители, недостига кадар во речиси сите обвинителства

Слободен печат
Советот на јавни обвинители донесе одлука за зголемување на бројот на јавни обвинители за плус пет во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција,...
Вести Македонија

Почна примената на Законот за ЈО и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители

Слободен печат
Од денеска започнуваат да се применуваат Законот за Јавното обвинителство и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република...
Вести Македонија

Избрани членови на Советот на јавните обвинители

Слободен печат
Комисијата за спроведување на избори за членови на Советот од редот на јавните обвинители денеска ги објави резултатите по извршениот избор од страна на јавните...
Вести Македонија Слајдер

Донесени измените на Законот за одбрана

МИА Агенција
Со вкупно 80 гласови „за” и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и...
Вести Македонија

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Слободен печат
Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот...
Вести Македонија

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

МИА
Советот на јавни обвинители се очекува вечерва или најдоцна утре да се состане и да го констатира разрешувањето на Јанева....