Кој е Фумио Кишида, новиот јапонски премиер?

Фумио Кишида, новиот јапонски премиер/ Фото EPA-EFE/Du Xiaoyi / POOL

Фумио Кишида речиси сигурно ќе стане нов премиер на Јапонија. 

64-годишникот е победник на партиските избори на владејачката Либерално-демократска партија, тој е поранешен шеф на јапонската дипломатија, a во јавноста е познат како воздржан и умерен политичар, и без некоја преголема харизма, пренесува Би-Би-Си.  

Победникот на партиските избори за наследник на непопуларниот премиер Јошихиде Суга, речиси сигурно ќе стане премиер бидејќи неговата партија има мнозинство во парламентот. Кишида се очекува да биде избран за премиер следниот понеделник на вонредна седница на парламентот.  

Противник на партиските избори бил министерот за вакцинација, Таро Коно. Кишида освои 257 гласови, а Коно 170, пренесува агенцијата Кјодо.  

Кишида потекнува од семејство на политичари од Хирошима, градот од кој влезе во долниот дом на парламентот како пратеник во 1993 година, по неговиот татко и дедо. Тој дојде на чело на владата во вториот обид, откако пред една година загуби од Суга, кој се повлече поради големиот пад на популарноста.  

„Тогаш не бев доволно добар“, рече Кишида неодамна, мислејќи на претходната кампања за водечка позиција во ЛДП, партијата на десниот центар. “Овој пат е поинаку. Цврсто верувам дека јас сум лидерот што ни е потребен во овој момент”, рече Кишида, која сака да го промени имиџот на полирана, но и малку здодевна личност.  

Иако неговиот ривал на партиските избори, Таро Коно, имаше најголем број гласови во јавните анкети, Кишида беше во водство меѓу пратениците бидејќи високите партиски лидери го сметаат за постабилен, изјави експертот за јапонската политичка сцена, Бред Глосерман од Универзитетот Тама во Токио.  

Политика на великодушност  

Од 2012 до 2017 година, Фумио Кишида беше министер за надворешни работи за време на мандатот на премиерот Шинзо Абе, кога преговараше за договорите со Русија и Јужна Кореја, земји со кои Јапонија често ги заладува односите. Тој е жесток поборник за укинување на нуклеарното оружје, па во 2016 година, тој помогна да се реализира посетата на тогашниот американски претседател Барак Обама на Хирошима. 

На економски план, поранешниот банкар ветува голем стимулативен пакет за ублажување на ефектите од пандемијата и намалување на социјалните нееднаквости, оддалечувајќи се од неолибералните економски политики што доминираа во Јапонија во последните две децении.  

„Луѓето сакаат политика на дарежливост, а јас можам тоа да им го понудам“, рече Кишида.  

Во исто време, тој е заинтересиран за стабилизирање на јавните финансии, откако јапонскиот долг, според податоците на ММФ, достигна 256 проценти од националниот БДП во 2020 година.  

Бејзбол фан  

Кога станува збор за социјалните прашања, Кишида е „повнимателен“ од неговиот ривал Коно.  

Додека Коно ги поддржува истополовите бракови и повикува на дебата за ова прашање во парламентот, Кишида признава дека „кога станува збор за прифаќање истополови бракови, тој не уште не размислувал на таа точка“.  

Тој не е премногу склон да ги чува брачните парови со сопствено презиме, што е уште едно контроверзно прашање во јапонското општество. 

Како дете, тој живеел неколку години во Њујорк, каде што бил изложен на расизам во неговото училиште, искуство што, како што вели, му дало силно чувство за правда.  

Тој е голем љубител на бејзбол и навива за тимот на Хирошима Карп. Тој бил страстен бејзбол играч додека бил во средно училиште, а по дипломирањето трипати паднал на приемниот испит на Правниот факултет на Универзитетот во Токио, на големо разочарување на неговите родители.  

Меѓутоа, тој студирал право на Васеда, престижен приватен универзитет што наводно го избрал бидејќи е сериозен, но непретенциозен факултет. Тој секојдневно сакал да се напие една чаша алкохол, за разлика од Суга која ужива во чајот. Неговата сопруга потекнува од богато семејство кое произведува саке.  

Тој е татко на три деца, а за време на претходната кампања за претседател на ЛПД, се обидел да се претстави како „обичен“ Јапонец, во што не успеа, а беше и цел на потсмев. 

Суга не го издржа притисокот, јапонскиот премиер по една година се повлекува од функцијата

Видео на денот