Суга не го издржа притисокот, јапонскиот премиер по една година се повлекува од функцијата

Јапонскиот премиер Јошихиде Суга денеска изјави дека нема да се кандидира за раководство на владејачката Либерално-демократска партија (ЛДП) на крајот на септември, со што ќе ја напушти функцијата премиер по само една година, пренесува АП. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Денес, Суга им рече на претставниците на владејачката партија дека нема да учествува … Продолжи со читање Суга не го издржа притисокот, јапонскиот премиер по една година се повлекува од функцијата