КОИ СЕ РАЗЛИКИТЕ: Парфем, колонска вода или тоалетна вода?

Кога сте во парфимерија, обидете се да разговарате со продажните агенти, кои ќе ви ги објаснат основните разлики меѓу производите. Парфемот има највисока концентрација на парфемско масло во себе, а другите производи пониска.

Не е комплицирано, но треба да ги знаете најосновните разлики.

Она што се продава како парфем има највисока концентрација на есенцијални масла, околу 30-35%, што ги прави најтрајни од сите. Тие на кожата може да траат 6-8 часа, па и повеќе, во зависност од брендот, а на облеката се задржуваат и до 24 часа.

Парфимираните води имаат концентрација околу 20-25% есенцијални масла, што ги прави трајни околу 5 часа на кожа и 10-12 часа на облеката. Тие се полесни од концентрираните парфеми.

Прочитајте и...  Тешко повредена жена во сообраќајка во Скопје

Тоалетната вода е одличен избор за омилениот мирис да го носите и во топлите летни денови. Содржат околу 15% есенцијални миризливи масла. Поради пристапноста на цената, тие се најпопуларниот избор во парфимериите.

Колонските води имаат околу 4-5% концентрација на есенцијални масла и лесна арома, а се и доста поевтини и попристапни од парфемите.

„Свежата вода“ (eau fraiche) има околу 3% есенцијални масла и е најевтиниот избор, но и најмалку траен. Максималното траење е максимум два часа, по што останува дискретна арома на кожата.

Прочитај повеќе

Стефанија Гаштарска е првата Македонка што се вработи во „Баљшој“

Слободен печат

Клои Кардашијан ја продава вилата за 19 милиони долари, не можете да замислите што сè поседува! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наследничките на Берни Еклстон со луксузна јахта на одмор во Дубровник, а поранешниот директор на Ф1 чека дете во 90-та година! (ФОТО)

Слободен Печат

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат