Кои резултати ја носат Македонија во втората рунда

Пред одлучувачките натпревари, Австрија е лидер на табелата со четири бода, Македонија и Чешка имаат по два, додека Украина е без бодови.

Македонија денеска (18.15 ч.) го игра одлучувачкиот натпревар од третото коло на Европското првенство во кој влогот е пласман во втората рунда. Противникот е еден од организаторите на ова ЕП, Австрија, додека во вториот натпревар од 20.30 часот играат Чешка и веќе отпишаната Украина.

Пред одлучувачките натпревари, Австрија е лидер на табелата со четири бода, Македонија и Чешка имаат по два, додека Украина е без бодови.

На ракометарите им е потребна победа над Австрија, бидејќи голема е веројатноста дека Чешка ќе ја оправда фаворитската улога против Украина. Тогаш би се направила мини-табела од трите репрезентации кои би имале по четири бодовии и ќе се гледаат само резултатите од меѓусебните натпревари.

Прочитајте и...  Мајами не ја искористи првата „меч топка“ против Бостон (ВИДЕО)

Победа од два гола разлика над Австрија, на ракометарите ќе им го донесе првото место во Групата Б, додека минимална победа може да ни го до донесе второто место. За тоа е потребна победа, а на натпреварот да има повеќе од 60-тина голови.

Третата варијанта која на Македонија и носи пласман во втората фаза е Чешка да не ја победи Украина, а ние оствариме било каков триумф.

Последната опција која Лазаров, Митревски, Ристовски, Манасков, Стоилов, Талески и останатите ракометари ќе ги продолжат настапите на ЕП, ќе зависи од Чешка, односно веќе отпишаната Украина победи.

Најважно вечерва е ракометарите сами да си ја кројат судбината и да ја совладаат Австрија за да не го чекаат вториот натпревар.

Прочитајте и...  Марка: Барселона одби 150 милиони евра за Ансу Фати!

Мини-табела пред вечерашните натпревари:
Австрија 32:29 од еден натпревар
Чешка 56:57 од два натпревари
Македонија 25:27 од еден натпревар

Прочитај повеќе

СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Слободен печат

ЛШ: И унгарскиот Сегед со навивачи ќе го пречека Вардар 1961

Слободен печат

Пакјао го потврди боксерскиот меч против Мекгрегор

Слободен печат

Играч на ФМП негативен на ковид-19, откажан мечот со МЗТ Скопје Аеродром 2!

Слободен печат

Марка: Барселона одби 150 милиони евра за Ансу Фати!

Слободен печат

Лут и фрустриран: Вердаско дисквалификуван од „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајами не ја искористи првата „меч топка“ против Бостон (ВИДЕО)

Слободен печат

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат