Кои болести ви се закануваат според КРВНАТА ГРУПА?

Крвна група А – подолго плодни, но и склони кон алкохол

Носителите на оваа група имаат поголем ризик за рак на желудникот. На жените со крвна група А со тек на време најмалку им се намалува бројот на јајце клетки, па е поверојатно дека можат да забременат и на постара возраст. Но исто така имаат и поголем ризик за настанување рак на желудник, особено ако пушат и често пијат алкохол. Постои и врска меѓу крвната групла А и склоноста кон алкохолозмот, но и опсесивно компулсивни пореметувања.

Крвна група Б – поголем ризик за чир, но и подобар метаболизам

Луѓето со оваа крвна група имаат поголем ризик од проблеми со помнење, па дури и сенилност и Алцхајмерова болест на постара возраст. Исто така посклони се кон настанување на чиреви и воспаленија предизвикани од бактерии поради забавениот имунолошки одговор на инфекција. Сепак, тие имаат и побрз метаболизџам, полесно ги обликуваат мускулите и подобро реагираат на телесните вежби.

Прочитајте и...  Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Крвна група 0 – помал ризик од инфаркт, но и помала плодност

Овие луѓе имаат за една четвртина помал ризик од срцев удар и рак на желудникот. За жените со оваа крвна група веројатно е дека имаат помал број и полош квалитет на јајце клетки, поради што нивните можности за зачнување се помали. Добра работа е што носителите на О крвна група се поприлично отпорни на стрес – по трауматичните случки кај нив нивоата на кортизолот, хормонот за стрес најбрзо паѓаат.

Крвна група АБ – склони кон инфаркт, но со подобар вид

Жените со оваа крвна група имаат поголем ризик за настанување на рак на јајници, а трудниците со група АБ имаат поголем ризик за развивање состојба на висок крвен притисок – прееклампсија. Припадниците на оваа група имаат поголем ризик од срцеви болести и инфаркт, но и проблеми со варењето, како што се хроничен гастритис. Сепак, тие студии покажуваат дека кај нив по трауматичните случувања нивоата на хормонот кортизол остануваат подолго постојани, што ги прави помалку отпорни на стрес. Но тие се помалку склони со проблеми со видот.

Прочитајте и...  Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс - Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Прочитај повеќе

Искористи ги летните викенди за брза и интересна преобразба на домот

СП.

Елегантно и деловно, но шик: Оливија Палермо го освои Бруклин во маслинеста комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Дали сте за танц за душа? Сè повеќе повозрасни жени сакаат да научат да танцуваат

Јасмина Кантарџиева Димков

Температурата на која ги печете десертите го одредува нивниот квалитет

Слободен печат

Кристијан Бејл го знае најдобриот лек против жештините: Згодниот актер покажа дека повторно е во топ форма! (ФОТО)

Слободен Печат

По 61 година разјаснета мистериозната смрт на планинарите на Урал (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фестивалот „EXIT“ е официјално откажан! (ФОТО)

Слободен Печат

Избегнувајте го компирот, го зголемува крвниот притисок

Слободен печат

Најчудниот холивудски пар: Рајан Гослинг и Ева Мендез немаат дадилки, не сакаат внимание и никаде не се појавуваат заедно!

Слободен Печат

Трагичен крај: Пронајдено безживотното тело на Наја Ривера

Слободен печат

Дневен хороскоп за 14 јули: Обидете се да останете мирни и трпеливи

Слободен печат

Виц на денот – Светло

Слободен печат