Кочо Андоновски му одговори на Димитриевски: И јас не сакам да ги плаќам долговите на општините

Програмскиот директор на ЛГБТИ Центарот за поддршка, Кочо Андоновски му одговори на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кој се спротивстави на одлуката на Владата, операциите за промена на полот да бидат на товар на Фондот за здравство.

„Монструозна е дехуманизацијата на транс луѓето која ја направивте вчера! Едвај чекавте нешто за да го изблуете отровот, омразата, себичноста и нечовечноста!

А на „навредениот“ градоначалникот само ќе му кажам дека со парите кои ние ги плативме за да се покријат долговите од недомаќинско работење на општина Куманово, 3,5 милиони евра, со зборови: ТРИ И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА! ќе се покриваа операции во следните 100 години! а со парите што ги плативме за да покриеме долговите на сите општини – ќе се покриваа операции во следниот милениум!

Прочитајте и...  Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

ЈАС НЕ САКАМ ДА СЕ ПЛАЌААТ ДОЛГОВИТЕ НА ОПШТИНИТЕ СО МОИ ПАРИ, НЕ САМО ШТО Е НАВРЕДЛИВО, ТУКУ Е И КРИМИНАЛНО!“, напиша Андоновски на Фејсбук.

Градоначалникот на Куманово, вчера на својот Фејсбук профил одговори на објавата на министерот за здравство Венко Филипче, за тоа дека операција за промена на полот отсега ќе ја покрива фондот за здравство.

„Прави со сопствениот живот што сакаш, сакај и менувај пол, лична одлука, но не на државна, а уште помалку на моја сметка!

– Да се разбереме, не сум против лични слободи и права, маргинализирани групи и.т.н. ги почитувам и уважувам сите, но ова е веќе навредливо.

Во представничката демократија законот е воља на мнозинството (ГРАЃАНИ), не лична желба на поединци!“, напиша Димитриевски на Фејсбук.

Прочитајте и...  Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

По многубројните критики на социјалните мрежи, Министерството за здравство доцна синоќа објави дека се предомислува и дека одлуката за тоа операциите да бидат на товар на фондот, се повлекува.

Прочитај повеќе

Хрватска во паника: За три недели можно е 2.000 новозаразени, за еден месец 5.000

Слободен печат

Бајден вети два трилиони долари за обновлива енергија доколку биде избран за претседател

Слободен печат

„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Слободен печат

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

Слободен печат

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат

Заменик- префектот на Кукуш апелира до граѓаните да ги прекинат или ограничат патувањата во Северна Македонија

Миа Агенција

ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Слободен печат

Милева: Бугарското обвинителство е под невиден политички притисок

Слободен печат