Министерство за здравство: Ја информираме јавноста дека се предомисливме

Иако денес на Националната конференција за „Унапредување на правата на ЛГБТ заедницата во Северна Македонија“, организирана од Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Советот на Европа и по повод првата Парада на гордоста, министерот Венко Филипче соопшти дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство и нема да се плаќаат приватно како досега, предмалку се предомисли!

Во соопштението од министерството за здравство информираат дека:

„Политика на Министерството за здравство е што повеќе услуги да бидат достапни за граѓаните во Северна Македонија и да се намали потребата од патување во странство и секако да се спроведат повисоки стандарди во медицинските установи во државата, преку ангажирање на експерти кои ќе го пренесат своето знаење на македонските доктори.

Прочитајте и...  Истражување: Можно е да не постои долгорочен имунитет на коронавирусот

Ја информираме јавноста дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа“.

На кратко, веста ја споделија и на нивниот твитер профил. Можеби утре ќе добиеме конкретен одговор на што се должи целиов спин.

Прочитај повеќе

ЕК отвори постапка за 10 членки поради издавање ваучери

Слободен печат

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата: Заеднички можеме успешно да се бориме против ХИВ

Слободен печат

Полскиот премиер: Ковид-19 е болест „како и секоја друга”

Слободен печат

Трамп убеден дека САД наскоро ќе се здобијат со вакцина за Ковид-19

Слободен печат

Лукаревска: Платите во здравството ќе ги зголемиме за 40 проценти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меркел: Коронавирусот е најсериозен предизвик за ЕУ ​​во нејзината историја

Слободен печат

Димитров: Нема да може да отвориме преговори со ЕУ, ако се вратиме на проблемот со Грција

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Безос го надмина сопствениот рекорд во богатство

Слободен печат

Силјановска Давкова: Нема датум за преговори со ЕУ, се изморив од прослави, а не е време за славење

Слободен печат

Истражување: Научниците открија како вирусот човечките клетки ги претвора во „зомби клетки’

Слободен печат