Tag : министерство

Вести Економија

За седум дена истекува Јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потсетува дека, Јавниот повик за поднесување на барања за финансиска поддршка преку Програмата за капитални субвенции истекува за седум...
Вести Економија

Објавени огласи за четири мерки за подобрување на конкурентноста на деловните субјекти

Слободен печат
Министерството за економија објави четири јавни повици во рамки на Програмата за конкурентност и иновации и претприемништво за 2020 година наменети за поддршка на домашните...
Вести Економија

МЗШВ објави повик за техничка поддршка на саеми за промоција на производи

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го објави јавниот повик за користење на техничка поддршка во земјоделството и руралниот развој за организирање и спроведување на...
Вести Економија

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Слободен печат
Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, одржаа работен состанок со претставници од Стопанската комора...
Вести Економија

Елези: Со помош на Светска банка ќе се модернизира земјоделството и административните услуги на социјалното осигурување

Слободен печат
Проект за модернизација на земјоделството во вредност од 50 милиони евра, како и проект за администрирање на социјалното осигурување во вредност од 13,8 милиони евра...
Вести Македонија

Манчевски: Во Министерството немаме никакви проблеми со дополнителната заменичка министерка и нејзиниот тим

Слободен печат
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски ги слушнал обвинувањата на опозицијата дека одредени технички министри и заменици министри имаат опструкции и не можат...
Вести Економија

МФ потврди засега се дозволува системски неконтролирана е – трговија

Слободен печат
Комората на сметководители на Македонија во врска со реакцијата на Министерството за финансии испратена по одржаната прес конференција смета дека: Во однос на забелешката за...
Вести Регион

Грција формира ново Министерство за миграција и азил со цел да се најде решение за проблемот со бегалците

Слободен печат
Со одлука на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис се формира ново Министерство за миграција и азил, а министер ќе биде досегашниот заменик министер за труд, Нотис...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бараат Дескоска да го образложи Законот за поништување на лустрацијата

Слободен печат
Претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски го одложи почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за поништување на лустрацијата...
Вести Македонија

Мизрахи: Владата и Министерството проблемите на граѓаните „ги ставале под тепих“

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска информира дека според податоците што ги добила од центрите за социјални работи во моментов има поднесени...