Tag : Министерство за здравство

Спорт Фудбал

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат
Фудбалската федерација на Македонија и членовите на Комисијата за заразни болести донесоа одлука да бидат тестирани сите спортисти пред почетокот на сезоната, како и сите...
Вести Македонија Слајдер

Со асистенција на МВР ќе се прават епидемиолошки анкети на семејството каде имаше починат со ковид-19 кој не беше погребан по протокол

Слободен печат
Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска ќе направат акција да се...
Вести Македонија Слајдер

Министерството за здравство ќе направи темелна анализа кои здравствени работници и институции ќе бидат опфатени со мерката за финансиска поддршка

Слободен печат
Вкупниот број на активни случаи на заразени со Ковид-19 во земјава изнесува 412, откако вчера беа регистрирани 25 нови случаи. Со тоа вкупната бројка на...
Спорт Фудбал

Министерство за здравство: Не сме во можност да дадеме временска рамка за доигрување на првенството

Слободен печат
Соочени со пандемијата CoVid-19 и здравствената криза која предизвика вонредна состојба во нашата држава, како водечко фудбалско тело во државата, Фудбалската федерација на Македонија напоменува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МЗ открива кои услови треба да се исполнат за да се олабават рестириктивните мерки

По објавување на препораки од епидемиолозите дека се создадени услови за олабавување на рестриктивните мерки за заштита од ширење на коронавирусот  од Министерството за здравство...
Вести Македонија

МЗ ќе формира работна група за вршење увид во изворен код на апликацијата „СтопКорона!”

Слободен печат
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои „Информација за преземање на потребни дејствија за мобилната апликација „СтопКорона!”. Како што соопшти владината прес-служба, Владата го...
Вести Македонија

Министерството за здравство апелира медиумите да објавуваат исклучиво официјални податоци за Ковид-19

Слободен печат
Министерството за здравство ја информира јавноста дека за состојбата со коронавирусот ги известува сите медиуми истовремено веднаш откако ќе ги добие официјалните податоци од Институтот...
Вести Македонија Слајдер

Се истражува случајот со велешанката, земен уште еден примерок за анализа

Слободен печат
По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која...
Вести Македонија

Министерство за здравство контра Јанушев: Имаме доволно заштина опрема, повеќе од 1 милион парчиња од различен вид

Слободен печат
Министерството за здравство најостро ги осудува паушалните обвинувањата изнесени од страна на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ за недостаток на заштитна опрема за медицинските лица во...
Вести Македонија

Десет илјади евра донација за Министерството за здравство

Слободен печат
Независните маркетери на Lyconet (Лајконет) во државава донираа 10.000 евра од својата месечна заработка за потребите на Министерството за здравство и се солидаризираа со здравствените...