4 C
Скопје

Tag : Министерство за здравство

Вести Македонија Слајдер

Филипче: Има два механизми за вакцинација, матичните лекари се вклучени во процесот

Слободен печат
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус” на ТВ 21, се осврна на начините за регистрација за вакцинирање и...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Пуштена е во употреба веб-страницата „Vakcinacija.mk“ за заинтересираните за вакцинација против ковид-19

Слободен печат
Министерството за здравство (МЗ) информира дека е пуштена во употреба веб-страницата „vakcinacija.mk” на која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против ковид-19. Секој...
Вести Македонија Слајдер

За првпат воведена имунимодуларна терапија на Клиниката за хематологија

Слободен печат
Министерството за здравство вложува и се залага да им овозможи на пацинетите, во државата, модерни и современи терапии за лекување и на најкомплексни случаи, за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Министерство за здравство: Подготвени сме да ги обучиме попишувачите за да имаме безбеден попис

Лука Андреев
Опозицијата продолжува со апелите пописот закажан за април да биде одложен. Од ВМРО-ДПМНЕ за „Слободен печат“ брифираат дека во најкус можен рок ќе ги повикаат...
Вести Македонија

Хоспитализирани нови 43 пациенти во ковид центрите во Скопје

Нови 43 пациенти се хоспитализирани изминативе 24 часа во ковид центрите во Скопје, поради компликации од коронавирусот. Вкупно 252 лица сомнителни и потврдени за ковид-19...
Вести Македонија

Комисијата препорача да останат на сила истите досегашни мерки за угостителските објекти и администрацијата

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека на денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од понатамошно...
Вести Македонија Слајдер

ИЈЗ: Намален бројот на нови случаи со Ковид-19 и на починати

Слободен печат
Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036 материјали во лабораториите во кои...
Вести Македонија Слајдер

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Слободен печат
 Министерството за здравство денеска преку соопштение изрази жалење што најголемата опозициска партија во државата во период на воведување КОВИД вакцинација, како што наведуваат, шири лажни...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Вкупно 620 лица во моментов се хоспитализирани

Слободен печат
Во ковид центрите во болниците во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат 359 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. Вкупната бројка на пациенти...
Вести Македонија Слајдер

Во Скопје се лекуваат 270 пациенти со ковид-19, голем дел се на кислородна поддршка

Слободен печат
Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часасе хоспитализрани 22 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, информираат од Монистерството за здравство. Вкупно 279 лица...