Карбокситерапија – современ метод на подмладување, што е и кој може да ја примени?

Карбокситерапијата е третман кој се користи за да се спротивставиме на знаците на стареење, како и за отстранување на дамките на кожата. Еве како функционира, кои се придобивките и контраиндикациите.

Карбокситерапијата е медицинска процедура при која во кожата или во поткожното ткиво се вбризгува медицински гас-јаглерод диоксид.

И покрај тоа што е многу древна техника, карбокситерапијата доживува период на големо „бум“ во последно време. Овој третман, воведен во далечните 1930-ти, постепено се подобрува, за да стане еден од најбараните и најбезбедните за спротивставување на знаците на стареење, но за отстранување на дамки од кожата.

Родена како третман против васкуларни нарушувања, карбокситерапија првично се употребувала во француските бањи. Но, кога пациентите покажале одлични резултати, француското Министерство за здравство ја патентираше оваа терапија како ефикасна и безбедна, иако под друго име.

Терминот карбокситерапија, всушност, бил измислен многу децении подоцна. Го измислил  Италијанецот Луиџи Парасони, во 1995 година, кој прв ја искористил оваа техника како тема за време на XVI Национален конгрес за естетска медицина. Денес се направени многу чекори напред и карбокситерапијата е дополнително усовршена.

Прочитајте и...  Уште едно големо признание: Ѓуле од „Ван Гог“ добитник на престижна музичка награда!

Како делува?

Карбокситерапијата го стимулира зголемениот проток на кислород низ третираните региони. Третманот го стимулира формирањето на колаген во кожата, со што кожата добива дава младешки изглед.

Позитивни ефекти од карбокситерапија се:

-Ја подмладува кожата на лицето
– Ја подмладува кожата на вратот
– Го подмладува деколтето на кожата
– Ги крева горните очни капаци
– Ја подмладува кожата на долните очни капаци
-Ги отстранува пигментите од кожата
-Отстранува лузни
-Отстранува стрии
– Ги намалува локализираните масни наслаги

Кои се контраиндикациите

И покрај тоа што има безброј предности и придобивки, добро е да се запамети дека како и сите третмани за естетска медицина, карбокситерапијата може да има и несакани ефекти и контраиндикации. Не секој, всушност, може да помине низ овој вид третман.

Прочитајте и...  Бекамови 21 година во брак: Се изневеруваат, па сè заташкуваат, а на крај остануваат заедно

Карбокситерапијата треба апсолутно за да се избегне кај пациенти кои страдаат од:

-Респираторна, срцева, бубрежна или хепатална инсуфициенција; висок крвен притисок; како и кај пациенти со претходни случаи на тромбоза или срцева аритмија.

Секако, овој третман не е погоден ни за жени кои се бремени.

 

 

 

Прочитај повеќе

Ја направил и најсреќна и најнесреќна жена на светот, запишал дека се срами од неа, а се преженил три недели по разводот

Слободен Печат

Создадени се еден за друг: 6 хороскопски парови кои совршено си одговараaт во спалната соба

Слободен печат

Уште едно големо признание: Ѓуле од „Ван Гог“ добитник на престижна музичка награда!

Слободен печат

Никогаш нема да погодите од што е направена брадата на Двејн Џонсон во „Херкулес“

Слободен печат

Иако се навлезени во шестата деценија од животот, сѐ уште важат за едни од најубавите жени во светот

Слободен печат

Тамара ужива со семејството: Нема море, но има разладување (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Необичен феномен: Додека цел свет се загрева, една точка во Атлантскиот Океан станува сè поладна

Слободен печат

Никол Шерзингер ја покажа феноменалната фигура во црвено бикини (ФОТО)

Слободен печат

Бекамови 21 година во брак: Се изневеруваат, па сè заташкуваат, а на крај остануваат заедно

Слободен печат

Бизнисмен си купил златна маска за да се заштити од корнавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Создадете нова слика за себе со овие вежби за самодоверба!

Слободен печат

Фановите ја искритикуваа Ана Николиќ дека е преслаба

Слободен печат