Кадетките пропуштија шанса за реми против Италија - Слободен печат

Кадетките пропуштија шанса за реми против Италија

Уште од самиот старт италијанските ракометарки покажаа подобра реализација и веднаш се одлепија плус пет позитива, 8:3.

До крајот на првото полувреме успеавме нешто да намалиме од негативата, најпрвин со прекрасно свртување пикерот Ивана Џатевска погоди, потоа голманот Грујовска имаше две одбрани. Тоа во напад беше наградено, нововлезената Ана Марија Коларовска успеа во нејзин стил да ја мине одбраната и да погоди потоа стрелаше Јанкуловска за 13:11.

Во второто полувреме повторно Италија имаше плус пет на семафорот, 17:12 во 34.минута. Но при 19:15, повторно се врати добрата игра на нашите ракометарки.

Со серија погодоци, но и блесок на Јована Трајкоска која имаше две клучни одбрани, за потоа од пенал да реализира најрасположената во нашите редови, Седлоска за нерешени 23:23.

Прочитајте и...  Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Во последните минути влеговме со минимална негатива 24:23, успеавме да обезбедиме напад за израмнување подолг од 40 секунди, доволно барем за бод. Во првиот обид блокот по ударот на Седлоска исфрли во корнер, а во следниот обид истиот играч поради притисокот од немањето време шутна брзоплето, што беше лесен цел за противничката одбрана да блокира.

Симона Грујовска имаше 10 одбрани, а во листата на стрелците најефикасна беше Седлоска со девет голови.

Прочитај повеќе

„Засекогаш Коби“: Бура од емоции на „Сан Сиро“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Бруно Фернандеш доаѓа во Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Димитријевиќ блеска во Еврокупот, асистира без гледање! (ВИДЕО)

Слободен печат

И Италијанците се чудат, каде си Несторовски?

Слободен печат

Солскјер потврди: Алексис се враќа во Манчестер јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

4 + 17 =

Прочитај повеќе

Глишиќ ќе ги брани боите на Шкупи! (ФОТО)

Слободен печат

Скандинавците „хит“ во зимскиот преоден рок 2020! (ФОТО)

Слободен печат

Елмас добива нова конкуренција: Наполи го потпиша Политано

Слободен печат

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен печат

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен печат

Ериксен и официјално нов фудбалер на Интер

Слободен печат