17.8 C
Скопје

Tag : ехф шампионат

Ракомет Спорт

Кадетите и јуниорите ги дознаа ривалите за ЕХФ шампионатите 2020

Слободен печат
Кадетската машка ракометна репрезентација денеска на извлекувањето во ЕХФ канцелариите во Виена ги доби своите противници за М18 ЕХФ шампионатот што ќе се одржи во...
Ракомет Спорт

Кадетките ја декласираа Турција на ЕХФ шампионатот

Слободен печат
Кадетките в недела за петтата позиција ќе играат против Белорусија која претходно со 37:24 славеше над Израел. На ЕХФ шампионатот во Италија денеска се сретнаа...
Ракомет Спорт

Кадетките без полуфинале на ЕХФ шампионатот во Италија

Слободен печат
Кадетките претходно имаа две победи над Белорусија и Азербејџан, а денеска го претрпеа и вториот пораз на шампионатот, после оној стартниот од домаќинот Италија. Во...
Ракомет Спорт

„ГАЗЕЊЕ“ КОН ПОЛУФИНАЛЕ: Ракометарките со лекција за Азербејџан!

Слободен печат
После стартниот пораз од домаќинот со 24:23 и триумфот над Белорусија (30:29), денеска нашите надежи повторно блескаа овојпат против Азербејџан славејќи со 30:23. На тој...
Ракомет Спорт

Прва победа за кадетките на ЕХФ шампионатот

Слободен печат
Во рамките од групата Б македонската женска кадетска ракометна репрезентација славеше минимално со 30:29 против селекцијата на Белорусија. Во самиот финиш од средбата при 29:29...
Ракомет Спорт

Кадетките пропуштија шанса за реми против Италија

Слободен печат
Уште од самиот старт италијанските ракометарки покажаа подобра реализација и веднаш се одлепија плус пет позитива, 8:3. До крајот на првото полувреме успеавме нешто да...
Ракомет Спорт

Младинките со пораз го завршија ЕХФ шампионатот

Слободен печат
После победата над Косово на турнирот во Литванија, нашата У19 селекција дојде до нов меч и шанса да се бори за нова радост, но на...
Ракомет Спорт

Пропуштивме полуфинале на ЕХФ шампионатот

Слободен печат
Денеска во клучниот натпревар за полуфинале, нашите ракометарки загубија од домаќинот на Литванија со резултат 24:21. Претходно беше совладана Грузија, а потоа бевме поразени од...
Ракомет Спорт

Ракометарките со одличен старт на ЕХФ шампионатот

Слободен печат
Нашата младинска селекција предводена од селекторот Јулијана Дамчевска во рамките од групата Б во Клаипеда убедливо во првото коло со 29:15 ја совлада Грузија. Целосна...