Јужна Албанија гори, побарана помош од Грција – Слободен печат
ВестиРегион

Јужна Албанија гори, побарана помош од Грција

Пожарот во Албанија зеде неконтролирани димензии во област каде се наоѓаат многу стари нафтени бунари

Грчкиот медиум „Прототема“ јавува денеска дека голем пожар избувнал во југот на Албанија, во Саранда, Делвина и Ѓирокастра, а расположивите сили не можат да го контролираат. Па затоа, грчките пожарникари, кои веќе се справувале со пожари во неколку фронтови во северна Грција, се подготвуваат за трансфер во Албанија.

Во последните 48 часа пожарот што се рашири во Делвина, и се заканува на областа “Сино око”. Албанските локални власти се обратија до грчкиот конзулат во Ѓирокастра во средата попладне за да побараат помош од Грција со копнени и воздушни сили.

По комуникацијата со грчкото Министерство за надворешни работи и во рамките на билатералните договори со Албанија, противпожарната служба на Епир добила препораки да подготви сили и да ги испрати за дејствување во Делвина. На ова патување тргнале пет возила со по тројца членови на екипажот и двајца офицери.

Сепак, пожарот во Албанија зеде неконтролирани димензии во област каде се наоѓаат многу стари нафтени бунари, пренесува Која Јоне.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close