Јужна Албанија гори, побарана помош од Грција

Грчкиот медиум „Прототема“ јавува денеска дека голем пожар избувнал во југот на Албанија, во Саранда, Делвина и Ѓирокастра, а расположивите сили не можат да го контролираат. Па затоа, грчките пожарникари, кои веќе се справувале со пожари во неколку фронтови во северна Грција, се подготвуваат за трансфер во Албанија.

Во последните 48 часа пожарот што се рашири во Делвина, и се заканува на областа “Сино око”. Албанските локални власти се обратија до грчкиот конзулат во Ѓирокастра во средата попладне за да побараат помош од Грција со копнени и воздушни сили.

По комуникацијата со грчкото Министерство за надворешни работи и во рамките на билатералните договори со Албанија, противпожарната служба на Епир добила препораки да подготви сили и да ги испрати за дејствување во Делвина. На ова патување тргнале пет возила со по тројца членови на екипажот и двајца офицери.

Прочитајте и...  Силјаноска: СЈО се појави зошто не го биваше јавното обвинителство

Сепак, пожарот во Албанија зеде неконтролирани димензии во област каде се наоѓаат многу стари нафтени бунари, пренесува Која Јоне.

Прочитај повеќе

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, 309 новозаразени

Слободен печат