Јунајтед ерлајнс ќе биде казнет со 1 милион долари, бидејќи немал систем за предупредување од пожари

Авион на „Јунајтед ерлајнс“/ Фото: ЕПА

Американската федерална управа за авијација (ФAA) предложи казна од 1,1 милиони долари против Јунајтед ерлајнс за наводно извршување на летови со Боинг 777 без задолжителни проверки на системот за предупредување за пожар пред летот.

ФАА соопшти дека се верува дека Јунајтед ерлајнс оперирала повеќе од 102.000 летови со Боинг 777 помеѓу јуни 2018 и април 2021 година, кои не ги исполнувале барањата за летање во САД приближно 1.025 дена.

За тоа време, компанијата со седиште во Чикаго ја отстрани проверката на системот за предупредување за пожар од својата листа за проверка пред летот на Боинг 777.

„Јунајтед ерлајнс“ има 30 дена да одговори на казненото писмо од ФАА, во кое се наведува дека „безбедноста на летовите никогаш не била доведена во прашање од 2018 година“, јави Танјуг, пренесува Политика рс.

Во писмото на ФАА се вели дека проверките на авиокомпанијата се за да се осигури безбедноста на системот за предупредување за пожар на Боинг.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот