„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Пет дена по пријавувањето дека на мобилната апликација „Телеграм“ постои група во која членови споделуваат експлицитни фотографии, видео материјали и лични податоци на малолетни и полнолетни девојки од Македонија, МВР уште ја нема сузбиено активноста.

Во меѓувреме, групата на „Телеграм“ е како пожар во кој постојано се додаваат нови фотографии, нови контакти и нови членови, а секој од нив е потенцијален извор на нови порнографски содржини кои од неговиот мобилен телефон доаѓаат до екраните на сите останати присутни.

„Јавна Соба“ уште не е отстранета од „Телеграм“. Но, името на групата сега е сменето во „Хм…“. Иако бројот на членовите е намален, сепак активностите не стивнуваат. Телефонски броеви од жени, девојчиња, фотографии, порнографски видео материјал и контакти за проституција, се единствените содржини што се споделуваат едно по друго меѓу 3.900 членови. Активноста е најголема навечер, додека во текот на денот е помала. Има повеќе администратори во групата на „Телеграм“, кои постојано одобруваат барања за нови членови кои може да ги додаде секој постоечки член.

Прочитајте и...  Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

Покрај разголените фотографии, со имиња, презимиња и населби од кои наводно потекнуваат девојките, се наведуваат и цени на услугите кои тие наводно ги нудат.

„Јавете ѝ се, од Валандово е. Цената е 3.500 денари“, пишува веднаш по разголените фотографии за девојка на која корисникот ѝ го наведува името и градот од кој потекнува.

Кога се јавивме на овој телефонски број, ни одговори подлабок женски глас.

– Не сум јас со тоа име. Разговарате со 75-годишна жена – ни рече соговорничката.

Група со малолетничка порнографија и секси фотки има и на платформата Дискорд. Дискорд е бесплатна платформа на која пораки и повици може да си упатуваат луѓе додека играат видео-игри. Групите на Дискорд се организирани како соби за четување на различни теми.

Прочитајте и...  Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

оне + 13 =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат