-4 C
Скопје

Изминатото деноноќие 133 лица не ја почитувале забраната за движење, 26 од нив приведени

Од 26 февруари до денеска, 24 март издадени се 1.105 решенија за изолација, додека пак 8.709 лица потпишале изјави за самоизолација, се вели во соопштението од МВР. 

Забраната за движење во периодот од 21 до 5 часот на целата територија на земјава во изминатото деноноќие, односно на 23 и 24 март, не ја почитувале 133 лица, најмногу во Скопје – 44, при што приведени се 26 лица, против 33 лица ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави, за тројца – прекршочни пријави, додека пак 71 лице се опоменати.

Покрај ова, како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се 152 контроли во угостителски и други објекти при што само во еден случај (угостителски објект во Охрид) било евидентирано непочитување на мерките на Владата, а објектот е затворен.

– Севкупно во периодот од 26 февруари до денеска, 24 март издадени се 1.105 решенија за изолација, додека пак 8.709 лица потпишале изјави за самоизолација, се вели во соопштението од МВР.

Прочитајте и...  Традицијата оваа година ќе мирува, Водици во Охрид без масовно скокање по крстот

Поврзани вести

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Слободен печат

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Остави Коментар