Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Поврзувањето на мозоците со компјутерите ќе биде единствениот начин да се одржи чекорот со развојот на вештачката интелигенција, тврди Илон Маск.

Илон Маск повторно проговори за иднината на вештачката интелигенција и за улогата која неговата компанија ја има во создавањето на услови за симбиоза меѓу луѓето и машините. Тој, меѓу останатото, откри и дека стартапот Неуралинк, во чие основање учествуваше, e близу до почетокот на тестирање врз луѓето.

Неуралинк уште во јули 2019 година потврди дека е креиран робот кој имплантите за интеракција со компјутерите може да ги интегрира длабоко во човековиот мозок. Резултатите се добиени врз основа на тестирањата врз лабараториски глувци во чии мозоци биле имплементирани 1.500 елктроди, за кои се уште не може со сигурност да се потврди дека би можеле да функционираат и во човековиот мозок.

Прочитајте и...  Несекојдневна акција во Велес: Пожарникарите спасија маченце заглавено на бандера! (ВИДЕО)

Доколку се покаже како функционална, технологијата на прво место, како што тврдат експертите, треба да послужи за враќање на подвижноста, видот, способноста за говорот и слухот кај оние кои ги изгубиле.

Маск, од друга страна, тврди дека поврзувањето на мозоците со компјутерите ќе биде единствениот начин да се одржи чекор со развојот на вештачката интелигенција. Така технологијата која е замислена како лек би можела да послужи и како нешто далеку помоќно. Во тој контекст е најавено дека „тестирањето на човекови примери се очекува за помалку од една година“.

Имплантите кои ќе вградуваат се со големина од околу една четвртина од обемот на човековото влакно, па во мозочното ткиво ќе се интегрираат со помош на игли кои ќе помогнат да се избегне оштетувањето на крвните садови на површината на мозокот. Така вградените сензори би требало да фаќаат сигнали од мозокот, и да ги испраќаат до приемникот – чип кој ќе се вгради на горната површина од черепот, а оттаму информациите ќе се пренесат безжично до наменетиот уред.

Прочитајте и...  Карлеуша во свој стил повторно ги помести границите: На бината слета со хеликоптер, а гостинки ѝ беа девојките од „Хурикејн“ (ФОТО)

Маск истакна дека на одредено ниво веќе сите сме киборзи, бидејќи зависиме од паметните телфони и другите уреди, и дека многумина кога ќе го загубат телефонот чувствуваат како да загубиле дел од телото.

Прочитај повеќе

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија бара 60.000 доброволци – ќе го надгледуваат држењето дистанца меѓу луѓето

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски