Tag : поврзување

Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат
Поврзувањето на мозоците со компјутерите ќе биде единствениот начин да се одржи чекорот со развојот на вештачката интелигенција, тврди Илон Маск. Илон Маск повторно проговори...
Вести Економија

Поврзување на компаниите од земјава и регионот, клучно за конкуреност на големите пазари

МИА Агенција
Поврзување на домашните производители од металната и електроиндустријата со странски компании купувачи и олеснување на нивниот излез на странски пазари, има за цел дводневната Трета...
Вести Свет

Првата транснационална жичница на светот ќе ги поврзува Русија и Кина

Слободен печат
Кина и Русија се земјите кои ќе ги поврзува првата транаснационална жичница во светот и тоа преку реката Амур, пренесуваат тамошните медиуми. Патниците ќе може...
Вести Економија

Виното како мост за поврзување на Балканот

Слободен печат
– Иако Балканот како регион е еден од најголемите производители на вино во светот се уште не е познат на винската и пошироката јавност и...
Вести Економија

Заев: „Арбен Џафери“ ќе ја забрзува европеизацијата на регионот

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи,  министрите за транспорт...
Вести Економија

Средба за реализација на проектот за гасно поврзување со Грција

МИА Агенција
Реализцијата на проектот за гасна интерконекција со Република Грција беше тема на деншниот состанок во МЕР АД Скопје со претставници на Европската инвестициска банка, Energy Community, WBIF, консултантската...
Вести Регион

Заев ќе присуствува на отворањето на Коридор 10 во Србија

Слободен печат
Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев утре ќе биде присутен на утрешното отворање на јужниот крак на автопатот на Коридор 10 низ Србија, на покана...