Tag : чипови

Вести Македонија

Украдени две слепи хаски со чипови, семејството апелира да ги вратат (ФОТО)

Слободен печат
Ленче Ристовска, поранешната специјална јавна обвинителка, на својот профил на Фејсбук објави дека од семејната куќа во тетовското село Лешок им се украдени две кучиња...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат
Поврзувањето на мозоците со компјутерите ќе биде единствениот начин да се одржи чекорот со развојот на вештачката интелигенција, тврди Илон Маск. Илон Маск повторно проговори...
Вести Свет

КОНКУРЕНЦИЈАТА СИ ГО ПРАВИ СВОЕТО: „Панасоник” веќе нема да произведува чипови

Слободен печат
Управата на јапонскиот електронски гигант „Панасоник” објави дека прекинува со производство на полупроводници поради интензивната конкуренција од Кина и Јужна Кореја. Од истата причина, донесена...