Илиевски и Костадиновска најдобри на 5км на Зимското национално првенство

Зимското Национално првенство во Далечинско пливање кое се одржа во неделата (8. декември) на Олимпискиот базен Центар во Скопје, учество земаа 17 пливачи од шест клуба и тоа ПК Младост од Скопје, ПК Вардар од Скопје, ПК Центар од Скопје, ПК Скопје од Скопје и ПВК Орион од Скопје, информираат од Националната пливачка федерација.

Во женска конкуренција во категоријата 2,5 километри триумфираше Јована Неделкоска од Пливачкиот клуб Скопје со време 33:18:37.

Кај мажите првопласиран во истата категорија беше Андреј Стојановски, членот на ПК Нептун со резултат 29:51.42.

На пет километри првото место го освои Јана Костадиновска од ПК Младост, а во машка конкуренција Александар Илиевски (ПК Нептун).

Во продолжение погледнете ги официјалните резултати во сите категории:

Прочитајте и...  Лига куп: Јунајтед рутински, елиминирани Ватфорд и Вест Бромвич! (ВИДЕО)

Жени 2,5 км
1.Неделкоска Јована ПК Скопје 33:18:37 мин.
2.Стојановска Калина ПК Скопје 33:47:39
3.Жунгулова Бела ПК Скопје 34:12:39

Жени 5 км
1.Костадиновска Јана ПК Младост 1:06:46 ч.
2.Божиновска Лина ПК Скопје 1:13:16
3.Стојчевска Калина ПК Младост 1:14:07

Мажи 2,5 км
1.Стојановски Андреј ПК Нептун 29:51:42 мин.
2.Давковски Борјан ПК Нептун 34:15:75
3.Јорданов Давид ПК Скопје 34:16:62

Мажи 5 км
1.Илиевски Александар ПК Нептун 1:01:24 ч.

 

Прочитај повеќе

Лига куп: Јунајтед рутински, елиминирани Ватфорд и Вест Бромвич! (ВИДЕО)

Слободен печат

Металург со два гола предност ќе гостува во Швајцарија

Слободен печат

Екс играч на Реал Мадрид во одбраната на Лидс (ФОТО)

Слободен печат

Атлетико Мадрид има „план Б“ доколку не го ангажира Суарез!

Слободен печат

Лига Европа: Сон и Кејн ќе бидат најголемата опасност во Скопје! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стојановски втор стрелец во триумфот на Гравелин Данкерк

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ Балотели ќе му биде соиграч на Пандев!?

Слободен печат

Вардар се спаси од елиминација, среќни пенали за осминафинале

Слободен печат

Одложен мечот во Лига купот, Тотенхем веќе се фокусира на Шкендија

Слободен печат

Каков пропуст на Рома: Службена победа од 3:0 за Верона!

Слободен печат

Поповиќ ја докажа лагата, Џумхур неправедно исфрлен од Ролан Гарос! (ФОТО)

Слободен печат

Хорор во Италија: Убиен фудбалски судија

Слободен печат