И судиите вежбаат во изолација: Аут, прекршок, офсајд..! (ВИДЕО)

Овој помошник судија, кој доаѓа од Танзанија и воедно со знакот на ФИФА, вежба со цел да остане во потребната форма, додека не се врати повторно на терените.

Освен спортистите, и фудбалските судии наоѓаат начин како да го поминат времето на домашна изолација со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Френк Комба во текот на фудбалските натпревари ја има задачата да му помага, асистира на главниот судија.

Овој помошник, кој доаѓа од Танзанија и воедно е со знакот на ФИФА, вежба со цел да остане во потребната форма, додека не се врати повторно на терените.

Како и вообиачено, помошниците се движат од лево кон десно, и обратно, внимателно ја следат својата половина од теренот. Воглавно го креваат знаменцето кога има аут, офсајд, но исто така можат да им помогнат на главните судии со одлуки за прекршок.

Прочитајте и...  Новата сезона во НБА лигата ќе започне во декември!?

Иако знаеме дека можат многу лесно и да се најдат во центарот на вниманието доколку евентуално донесат погрешна одлука. Секако веќе се применува и ВАР технологијата која исто така може да им помогне на судиите.

Поврзани вести

Потврда од Наполи: Елмас и Зиелински негативни на ковид-19!

Слободен печат

ВИДЕО: Нов кикс на Сити, Фоден го спаси Гвардиола во Лондон!

Слободен печат

КК Работнички не води преговори со потенцијален нов сопственик!

Слободен печат

Уште еден Ѓоковиќ маестрален: Светски феномен со пет одбранети пенали по ред!

Слободен печат

Белгија повторно ги затвори стадионите, одложен и мечот на Зајков!

Слободен печат

Барса ги враќа навивачите на стадион поради Роналдо?

Слободен печат

Остави Коментар