И коронавирусот (зло)употребен во изборна кампања

Во битката за изборниот датум за парламентарните избори, меѓу власта и опозицијата коронавирусот ја игра главната улога. И покрај пораките на здравствените експерти дека оваа тема треба да им биде оставена на лекарите, не поминува ден без партиски злокобни пораки во името на здравјето на граѓаните.

И комуниколозите предупредуваат дека коронавирусот не треба да се злоупотребува во изборната кампања, бидејќи заразата кај луѓето предизвикува страв и паника. Комуникологот Бојан Кордалов неодамна изјави дека причина плус за тоа дека Ковид 19 не треба да се користи во изборната кампања е тоа што одговорноста за справувањето со пандемијата е споделена меѓу власта и опозицијата бидејќи во техничката Влада учествуваат сите политички партии.

– Во изборната кампања нема да биде занемарена и корона кризата односно начинот на кој што се справиле партиите, едните или другите. Но, многу е важно, да ги потсетиме партиите дека во широката, односно преодната Влада, учествуваат претставници од речиси сите политички субјекти. Таму седат и претставници и од власта и од опозицијата и треба да знаат дека оваа тема поврзана со кризата предизвикана од корона вирусот која е врзана пред се со здравјето не треба да бие предмет на полилтичките кампањи бидејќи сеуште предизвикува страв и паника кај луѓето. Оваа тема треба да се остави во рацете на здравствените работници и оние кои се стручни за справување со кризата предизвикана од Ковид 19.

Прочитајте и...  Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

А во пресрет на очекуваната трета лидерска средба за евентуален договор за изборниот датум СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и понатаму во костец за времето кога тие треба да бидат одржани. И денеска ВМРО-ДПМНЕ тврди дека избори во време на коронавирус се ризични за здравјето на граѓаните.

– Заев агитирал за избори кои го загрозуваат здравјето на граѓаните се со цел да го намалел поразот. Анкетите велат дека над 70 проценти од граѓаните се против брзи избори во јуни. здравјето мора да биде приоритет за одговорните политичари. Граѓаните препознаваат кој работи во нивен интерес, а кој за свои лични и теснопартиски интереси, стои во едно од двете партиски соопштенија на темата коронавирус.

Прочитајте и...  Мицотакис: Грција најкатегорично ја осудува одлуката на Турција да ја претвори Света Софија во џамија

Од друга страна пак владејачката СДСМ со став дека потребата од брзи избори е токму заштитата на здравјето на граѓаните, особено ако во предвид се земат стравувањата на релевантните светски здравствени институции за нова можна појава на вирусот наесен.

– Исплашени од извесниот пораз од граѓаните, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ прават се изборите да не се случат, а државата да западне во сериозна политичка криза која негативно ќе се одрази и врз економијата, но и врз здравјето на граѓаните.

Ако ВМРО-ДПМНЕ одлучи да го кочи овој неопходен демократски процес, ние нема да имаме избор освен да ги почитуваме законските рокови на изборниот процес, стои во партиското соопштение на СДСМ.

Според СДСМ, наместо избори во септември, овој период мора да го дочекаме со целосен капацитет на институциите, подготвени за поефикасно справување со последиците од пандемијата.

Прочитајте и...  Илон Маск пред Ворен Бафет, го зазема седмо место на листата на милијардери на „Блумберг"

Прочитај повеќе

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат

Во Бразил расте бројот на жртви од Ковид-19, во Австралија воведен карантин

Слободен печат

Спасовски вети јакнење на претприемачкиот дух и креативноста кај младите

Слободен печат

Бугарија: Нови 292 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Слободен печат