10 C
Скопје

Tag : вмро

Вести Македонија Слајдер

Членови на ВМРО-ДПМНЕ во редици чекаат да стават потпис против пописот

Слободен печат
Денеска во 12 часот, со пунктови низ цела Македонија, започна граѓанската иницијатива за собирање на потписи за поништување на Законот за попис. Бројни членови на...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Како и претходните четири пакети мерки, така и петтиот не нуди никаква помош на граѓаните и бизнис секторот

Слободен печат
Додека граѓаните и бизнисот мака мачат како да ја надминат ковид кризата, СДСМ и понатаму безсрамно се фали дека им нуди некаква помош.Како и претходните...
Вести Македонија

Иницијативен одбор: Ако Мицкоски обезбедил мнозинство зошто ѝ остава и еден ден повеќе на власта?

Слободен печат
Дали се точни партиските информации кои се лиферуваат по медиумите дека Мицкоски обезбедил мнозинство и доколку се точни, зошто тогаш ѝ се остава еден ден...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Иницијаторите за конгрес под вонредни закани и навреди

Весна Тодоровска
Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ обвини денеска дека луѓе блиски на Христијан Мицкоски им се закануваат, ги омаловажуваат и ги навредуваат членовите...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Патриотските квадрили во пет до дванаесет

Велина Господинова/Капитал
Во 19 век, најпопуларниот танц во салоните на царска Русија беше квадрилот. Она што го разликува од, на пример, валцерот, е тоа што во неколку...
Ви Препорачуваме Колумни

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

Са
Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така,...
Колумни

ВМРО-ДПМНЕ задушена во џудо-зафатот на Мицкоски

Слободен печат
Глетката кога куче си ја брка сопствената опашка е она што се нарекува трагикомичност: концентричните вртења со неуспехот да се дофати сопствениот задник ги има...
Вести Македонија Слајдер

Власта појаснува за придобивките од пописот, опозицијата и понатаму бара одложување

Слободен печат
Дебатата во јавноста за најавениот попис продолжи и вчера, институциите со појаснувања на процедурите и придобивките за попишувањето на дијаспората, а опозицијата и натаму со...
Вести Македонија Слајдер

Заев одбива предвремени избори, ВМРО-ДПМНЕ смета дека четири години се премногу за актуелниот премиер

Слободен печат
Откако лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, побара предвремено одржување парламентарни избори, премиерот и претседател на владејачката СДСМ Зоран Заев, остро реагираше дека конечно треба...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски го честиташе Божик и откри каде се паднала паричката

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на литургијата по повод Божик во Соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје. По завршувањето на литургија тој...