И кај соседите има протести, но парламентите не им се заградени со полициски огради како кај нас

Додека македонското Собрание е опколено со железни рампи веќе десетина години, парламентите во соседството слободно дишат.

„Слобден печат“ sирна дали и околу парламетните кај нашите најблиски и кај соседите во поблиската околина има полициски огради како кај нас околу македонскиот парламент. Што видовме? Просто се зачудивме. Ниту еден од парлментите не е опколен со железни  искршени полициски рампи.  Да тргнеме од Народното собрание кај нашиот источен сосед, Бугарија. Сместено е во Софија. Убава бела зграда во која секојдневно работат народните избраници кои очигледно не треба да ги обиколуваат полициските рампи. Над влезната врата е испишана пораката „Единството е во силата“.

Фото: Профимедиа

„Слободен печат“ се префрла кај нашиот северен сосед Србија. Зградата на Народното собрание се наоѓа на плоштадот „Никола Пашиќ“ во центарот на Белград. И покрај многуте протести во последните неколку години, сепак и ова собрание не е опколено со полициски огради.

Прочитајте и...  Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19
Фото: Профимедиа

И во Тирана има протести, но и тамошната собраниска зграда  не е опколена со полициски огради. Се наоѓа во центарот на градот.

Фото: Википедиа

И парламентот на Грција ја претставува законодавната власт во Грција. Сместен е во Старата Кралска палата на плоштадот Синтагма, во Атина.

Фото: Профимедиа

Парламентот во Словенија. И таму нема полициски огради.

Фото: Профимедиа

Полициските огради пред македонското Собрание нон стоп, повеќе од десетина години стојат и се грда слика која изпраќа лоша порака. Од МВР вчера за „Слободен печат“ посочија дека оградите се таму бидејќи таква била полициската проценка. „Слободен печат“ прашува, дали земја која сака да стане членка на Европскта Унија треба да испраќа порака дека е несигурна и небезбедна?

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат