7 C
Скопје

Tag : софија

Вести Македонија Слајдер

Акцискиот план во фокусот на разговорите со Софија, ќе се споделат информации и со пратениците

МИА Агенција
Во следниот период акцентот во разговорите меѓу Скопје и Софија ќе биде ставен на Акцискиот план, кој македонските претставници го гледаат како еден вид платоформа...
Вести Македонија Слајдер

Анекс нема, ама има „акција“ за подобрување на односите

Соња Христовска Угриновска
Официјална Софија ја прифатила македонската иницијатива да се усвои Акциски план за спроведување на Договорот за добрососедство и завчера на македонскиот владин претставник Владо Бучковски...
Вести Македонија Слајдер

Захариева го прими Бучковски: Разменети идеи за враќање на довербата меѓу двете земји

Сашко Димовски
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева го примила специјалниот пратеник на Владата на Република Северна Македонија (РСМ) Владо Бучковски, кој е во...
Вести Македонија

Бучковски заминува во посета на Софија

Слободен печат
Специјалниот пратеник на Владата на Северна Македонија за Бугарија, Владо Бучковски денеска пристигнува во посета на Софија, јавија бугарските медиуми. За денешното пристигнување на Бучковски...
Вести Македонија

ВИДЕО | Стефановски: Во овој асиметричен спор притисокот врз Софија треба да дојде од Брисел

Слободен печат
Очигледно е дека некакви преговори и договори има и покрај тоа што од нашата македонска страна слушаме малку какакафонична дискусија – одредени функционери велат дека...
Вести Свет

Пензионерка – сериски убиец во Русија: Ја викаат „Баба Мевосек“, ги касапела и готвела жртвите, меѓу нив е и девојче (7)

Слободен печат
Пензионираната Русинка Софија Жукова (81) позната како „Баба Мевосек“, почина на 29. декември од коронавирус. Таа беше обвинета за брутално убиство на три лица, вклучувајќи...
Останатo Спорт

ВИДЕО: Водиме, и повторно на крајот пораз од Бугарија!

Слободен печат
Македонската одбојкарска сениорска репрезентација и по третпат е поразена од Бугарија во пријателските натпревари како темпирање на формата пред јануарските квалификации за ЕП. Денеска во...
Вести Македонија

Небулози и тешки навреди за Македонците од Ким Мехмети во интервју за бугарски БГНЕС: Белград е главен град на Македонија

В.Т. / БГНЕС
„Во РС Македонија, од прво одделение па се до старост, Македонците ги учат дека Бугарите и Албанците им се најголеми непријатели, а Србите се нивни...
Вести Регион

Во Бугарија над 1.700 новодијагностицирани, починаа 157 луѓе

Слободен печат
Во Бугарија потврдени се 1.739 нови случаи на коронавирус меѓу 6.190 тестирани, а во последните 24 часа 157 пациенти починале како резултат на болеста, пренесува...
Останатo Спорт

Георгиевски за олимписка виза ќе се бори во Софија

Слободен печат
После освоеното сребро на Европското првенство во таеквондо, денеска директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски имаше средба со Дејан Георгиевски. Мојсовски го...