Холандија „златна“, Русија ја обезбеди бронзата на СП!

За првпат во својата историја женската ракометна репрезентација на Холандија се искачи на светскиот врв, откако денеска во големото финале на Светското првенство во Јапонија ја совлада Шпанија со 30:29 (16:13). Претходно во борбата за бронзата Русија беше подобра од Норвешка со 33:28).

Холанѓанките славеа триумф над „црвената фурија“ во една трилер завршница. Последниот погодок беше реализиран од седмерец, кој беше досуден поради опструкции на играта во нападот.

Шпанските ракометарки стекнаа предност од четири голови во првата фаза од мечот, но Холандија кон средината на првото полувреме одигра подобро во фазата на одбрана и дојде до израмнување (9:9). Шпанија постигна гол повеќе од 11 минути во тој период од играта. Холандија продолжи да постигнува голови и до заминувањето на одмор успеа да дојде до три голови предност.

Прочитајте и...  Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Во понатамошниот дел од дуелот ја одржуваа позитивата, но падна концентрацијата во средината на вториот дел. Шпанија успеа неколкупати да се доближи на еден гол минус, благодарение на Алисија Фернандез.

Во последните две минути од дуелот Шпанија дојде и до израмнување, дури и имаше и напад за светска титула, но Тес Вестер одбрани, а поради опструкции на играта беше досуден пенал за Холандија, а тој во гол го претвори најдобриот стрелец на Мундијалот, Лоис Абињ. Абињ го заврши натпреварот со седум голови, а поефикасна од нејзе беше само Естевана Полман со осум. На спротивната страна Александрина Кабрал имаше седум, шест Марта Лопез.

За Холандија ова е прво мундијалско злато, претходно има едно сребро од 2015 и бронза на минатото СП 2017. Наредното СП 2021 во женска сениорска конкуренција ќе се игра во Шпанија која за првпат се закити со сребро, а во минатото имаше и бронза од 2011.

Прочитајте и...  НБА лигата продолжува на 31 јули и тоа со плеј-оф

Прочитај повеќе

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен печат

Познат датумот кога стартува и Формула 1

Слободен печат

Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Специјална честитка за 40. роденден на Џерард од Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Имаа се, пари, слава па останаа без ништо: НБА ѕвезди кои банкротираа

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат