Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми”, препорачува Европската агенција за лекови

Хлорокин и хидроксихлорокин, главно се користат во лекување на лупус и ревматоиден артритис, може да имаат сериозни несакани ефекти, особено ако се земаат во поголема доза од препорачаната.

Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за итни случаи”, предупреди денеска Европската агенција за лекови (ЕМА)

Неколку држави во светот овозможија да препишат антивирусни лекови на пациенти со коронавирус , без да се чекаат резултатите од клиничките испитувања

Иако резултатите од првите студии во Франција и Кина ветуваат, ефикасноста на хлорокин и хидроксихлороин „допрва треба да се докаже” и овие активни супстанции треба да се користат само во третманот на „Ковид-19″ во случај на крајна потреба, истакнува европска регулаторна агенција.

– Пациентите и медицинскиот персонал треба да користат хлорохин и хидроксихлороин само во одобрени индикации и во клинички испитувања и програми за итни случаи на национално ниво, објаснуваат тие.

Прочитајте и...  Во Франција над 4 милиони граѓани веќе се заразени од Ковид-19

Хлорокин и хидроксихлорокин, главно се користат во лекување на лупус и ревматоиден артритис, може да имаат сериозни несакани ефекти, особено ако се земаат во поголема доза од препорачаната или со други лекови.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат