ХЕРОЈ НА ГОДИНАТА: Овој соиграч му го спаси животот на Кристијан Ериксен! И не само тоа!

epa09265572 Players of Denmark call for medics to come onto the pitch after their teammate Christian Eriksen collpased during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Finland in Copenhagen, Denmark, 12 June 2021. Eriksen collapsed during the game and was stretchered off. He has been transferred to the hospital and has been stabilized, according to a statement from UEFA. EPA-EFE/Martin Meissner / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Репрезентациите на Данска и Финска на драматичен начин беа актери на почетокот на натпреварувањето во групата „Б“ на Европското првенство во фудбал, бидејќи нивниот натпревар беше прекинат со страшна сцена во 42-та минута.

Тогаш Кристијан Ериксен, организаторот на данската игра и играчот за врска на Интер, одеднаш падна. Сега, како што беше најавено, тој е свесен и во „стабилна состојба“, но кој знае како ќе се одвиваше таа животна борба без неговиот соиграч.

Имено, Симон Кјаер прв истрчал кај Ериксен и видел дека е во несвест…Веднаш го извади јазикот на Ериксен, за да не се задуши славниот играч за врска, а потоа започна со реанимација.

Фото: EPA-EFE/Wolfgang Rattay

Миг подоцна, со апелите на сите на теренот, членовите на медицинскиот тим на данската репрезентација брзо пристигнаа.

Тие, користејќи дефибрилатор, а подоцна и шише со кислород, му помогнаа на Ериксен да ги мине најкритичните моменти, а потоа тој беше испратен во болница.

Фото: EPA-EFE/Friedemann Vogel

Капитенот на Данците, Симон Кјаер, не запре тука. Кога ја видел Сабрина, сопругата на Ериксен, била запрена од обезбедувањето во намера да истрча од трибините на теренот до нејзиниот сопруг, тој ѝ пришол и заедно со голманот Каспер Шмајхел ја уверил дека сè ќе биде во ред.

Се чини, токму тоа се случи – имајќи ја предвид последната информација дека „десетката“ на Данска сега се чувствува добро во болницата.

Ужас на ЕВРО 2020: Ериксен се бори за живот, прекин во Копенхаген!

ВИДЕО: Шок на стартот за Данците, Финска на дебито испиша историја!

Видео на денот