Гувернерот на Флорида му се закани на Бајден: Ќе ви ги испратам сите мигранти

Рон ДеСантис и Џо Бајден
Рон ДеСантис/ Џо Бајден/ Фото EPA

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон Де Сантис, во средата изјави дека ќе испрати илегални имигранти во Делавер доколку претседателот Џо Бајден не ја обезбеди јужната граница.

ДеСантис одговори на прашањето за тајните „летови на мигрантите“ испратени на Флорида од областа во близина на јужната граница. Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки претходно изјави дека на 19 октомври не треба да биде изненадување за Американците што администрацијата на Бајден испраќа мигранти во Флорида и Њујорк од јужната граница, пишува Дејли Меил.

„Ако дојдат овде, ќе им обезбедиме автобуси. Без да размислам ќе ги испратам во Делавер. Ако тој (Бајден) не обезбеди обезбедување на границата, тогаш треба да биде подготвен тие да стигнат таму“, рече ДеСантис.

ДеСантис издаде извршна наредба во септември со која им забранува на државните агенции на Флорида да и помагаат на администрацијата на Бајден во транспортот на илегални имигранти. ДеСантис, исто така, рече дека ќе ја тужи администрацијата на Бајден поради нејзината програма „фати и ослободи“.

ДеСантис во постојан конфликт со Бајден

ДеСантис претходно ја карактеризираше граничната криза како „намерна политика“ заснована на „идеологијата на отворени граници“.

„Администрацијата на Бајден одбива да го почитува законот за имиграција на нашата земја, а државите го носат товарот на неуспехот на федералната влада. Гувернерот Де Сантис е посветен да ја пополни таа празнина во лидерството и прави се што е во негова моќ за да ја заштити Флорида“ велат од неговата канцеларија.

На 19 октомври, републиканскиот сенатор Тед Круз од Тексас го воведе Законот за запирање на напливот, кој ќе воспостави влезни пристаништа во голем број области предводени од демократите, вклучувајќи ги плажата Рехобот, Делавер, Марта Вињард, островот Гувернерс, Њујорк и неколку локации во Калифорнија. . Намерата на законот е „да се ублажи огромниот метеж на јужната граница“, вели Круз.

Видео на денот