Ѓукановиќ: Ќе одам во Сребреница ако ме поканат, но не и во Сараево

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека нема да замине во посета на Сараево, но доколку биде поканет ќе дојде на годишнината од масакрот во Сребреница, со цел да им оддаде почит на жртвите на геноцидот.

– Не доаѓам во БиХ на 2 и 3 март, иако два члена на Претседателството ме поканија! Додик направи национална претстава, а јас не сакам да бидам дел од таа претстава. Тој нема да го загрози односот меѓу Црна Гора и БиХ, истакна Ѓукановиќ во интервју за сараевската телевизија „Фејс”.

Тој додаде дека доколку биде повикан ќе дојде во Сребреница на годишнината.

– Со моето присуство ќе покажам и ќе им оддадам почит на жртвите на геноцидот. Црногорскиот Парламент меѓу првите во светот усвои Резолуција за геноцидот. Јас реков дека беше геноцид, ако треба тоа ќе го потврдам и со моето присуство. Секако дека доаѓам на 25-годишнината, изјави Ѓукановиќ.

Прочитајте и...  Не е сјајно: Болниците ни се кнап, а повеќето внатре се на кислородна маска

Поврзани вести

Мајка ја шокираше Италија: Дознала дека бебето има ковид-19 па го напуштила

Слободен печат

Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до целиот регион

Слободен печат

Пратениците на 27 октомври ќе расправаат за Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на буџетот

Слободен печат

ВИДЕО: Еруптира вулканот Безинјањи на Камчатка

Илинка Иљоска

Демократскиот сојуз бара од Османи да му врачи протестна нота на бугарскиот амбасадор

Слободен печат

Во Словенија повеќе од 1.600 новозаразени од Ковид-19

Илинка Иљоска

Остави Коментар