Tag : ѓукановиќ

Ви Препорачуваме Колумни

Вучиќ – од марионетата на Мило до неговиот господар

Жељко Ивановиќ
Долго време, Вучиќ беше должник и марионета на Мило. За неговиот психолошки профил тоа беше многу болно и фрустрирачки. Тој јуначки трпеше и ја играше...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Црна Гора нема да биде ниту Српска Спарта, ниту покраина на Голема Албанија

Љубиша Николовски
Промената на власта во Црна Гора е се поизвесна. Опозицијата, според преброените гласови има освоено повеќе мандати и е во предност за формирање парламенатрно мнозинство...
Вести Регион

Странските медиуми за црногорските избори: Тежок удар за ДПС и Ѓукановиќ

Слободен печат
Во првите реакции на резултатите од парламентарните избори во Црна Гора, Ројтерс оцени дека изборниот резултат е тежок удар за Демократската партија на социјалистите (ДПС),...
Вести Регион Слајдер

Руски експерт: Ѓукановиќ никогаш не играл фер и не е подготвен да се откаже од власта

Слободен печат
Црногорскиот претседател и лидер на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ не е подготвен да се откаже од власта, оцени Елена Гушкова, раководител на Центарот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Дали поразот на Ѓукановиќ значи победа на СПЦ? (ФОТО+ВИДЕО)

Од 98,55 обработени гласови од изборите во Црна Гора, Демократската партија на социјалистите на досегашниот претседател Мило Ѓукановиќ освои 35,12 отсто од гласовите, односно 30...
Вести Регион Слајдер

Ѓукановиќ гласаше на изборите: Црна Гора ќе продолжи на патот кон ЕУ (ФОТО)

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска гласаше на парламентарните избори во земјата, и изјави дека очекува Црна Гора да продолжи по патот на економскиот и демократскиот...
Вести Регион

Рама ги повика црногорските граѓани да гласаат за партијата на Ѓукановиќ

Слободен печат
Пред претстојните избори во Црна Гора албанскиот премиер Еди Рама со видеопорака излезе во знак на поддршка на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Меѓу другото, поздравувајќи...
Вести Регион

„Репортери без граници“: Ѓукановиќ да не го потпишува Законот за медиуми

Слободен печат
Меѓународната организација  „Репортери без граници” нагласува дека ќе биде уште еден удар врз слободата на медиумите во Црна Гора ако стапи во сила новиот Закон...
Вести Регион Слајдер

„Кому ти молчи, олошу еден!“: Прекината седница на собранието на Црна Гора поради КАВГА

Слободен печат
Седницата на Собранието на Црна Гора накратко е прекината откако пратеникот Милутин Ѓукановиќ (ДФ) тргнал кон министерот за внатрешни работи Мевлудин Нухоџиќ, кој во еден...
Вести Регион Слајдер

Ѓукановиќ: Црна Гора ќе има парламентарни избори на 30 август

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за 30 август распиша парламентарни избори во неколку општини. Покрај парламентарните избори, ќе се одржат избори за општинските собранија на Андријевица,...