Грчката црква пред раскол поради ставовите кон украинските расколници?

Саборот на Грчката православна црква на 12 октомври го призна правото на цариградскиот патријарх Вартоломеј тој да може сам да одлучува на кој ќе му го додели  афтокефалниот статус.Покрај оваа можност, грчкиот сабор му одобри и на архиепископот  атински и на цела Грција Јероним да продлжи да се занимава со прашањето околу грчкото признавање на  украинската  црква.

Извори од грчката црква за тамошните медиуми соопштија дека  одлуката  на вонредниот архиерејски сабор не значи и признавање на ,,нова црква на Украина, и дека признавањето ќе биде конечно само доколку грчкиот архиепископ Јероним за време на литургија го спомене името на поглаварот на самонаречената украинска православна црква Епифаниј .

Засега е познато дека 10 митрополити на грчката црква побарале да се одложи расправата за евентуално признавање на Украинската православна црква. Според познавачите на состојбите, како што наведуваат грчките медиуми, подржувачите за доделување на афтокефалноста на Украинската црква всушност имаат амбиции да го заземат архиепископскиот трон на Грчката православна црква.

Прочитајте и...  САД: Нов дневен рекорд на новозаболени, се воведуваст построги мерки и казнуваат за неносење маски

 Еевентуалното признавање на автокефалноста на новата црква во Украина може да доведе до сериозен раскол во Грчката црква.

Сепак ќе се чека дали грчкиот архиепископ Јероним за време на заедничката литургија со вселенскиот патријарх Бартоломеј на Света Гора ќе одлкучи да го спомене името на поглаварот на расколнчката украинска црква Епифаниј.  Доколку го спомене тоа ќе значи и признавање според црквените закони, наведуваат црковни извори.

Кон крајот на минатата година, на иницијаива на украинските власти и Цариградската патријаршија беше создадена таканаречена ,,православна црква на Украина“, расколничка структура настаната од две неканонски цркви. Со добивањето на томос за афтокефалноста од страна на патријархот Бартоломеј, новата црковна структура  стана целосно зависна од Цариградската патријаршија.

Прочитајте и...  Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседните земји

Но, до денеска ниту една помесна црква не ја призна украинската црква.

За православниот свет единствена канонска црква во Украина и натаму останува Украинската православна црква на Московската патријаршија

 

 

 

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат