-4 C
Скопје

Град Скопје од парк ќе се сели на плоштад

Објектот што ќе се купува, освен што треба да биде во централното градско подрачје, односно на просторот во Мал Ринг, мора да задоволи и неколку други критериуми за да одговара на потребите на градската администрација.

Град Скопје ќе распише јавен оглас преку кој ќе прибира понуди за купување деловен објект во строгиот центар на Скопје, односно во Мал Ринг, каде што треба да се смести градската администрација.

Одлуката за набавка на недвижен имот се најде пред градските советници на седницата на Советот на Град Скопје, како предлог на градоначалникот Петре Шилегов, и во неа меѓу другото стои дека за новиот објект, каде што во иднина треба да функционира градската власт, се предвидени 11 милиони евра со вклучен ДДВ во денарска противвредност. Парите, како што е прецизирано, се обезбедени во градскиот буџет, од Програма ЕАА.

Објектот што ќе се купува, освен што треба да биде во централното градско подрачје, мора да задоволи и неколку други критериуми за да одговара на потребите на градската администрација. Како што е наведено во одлуката, потребно е да располага со простор од приближно 4.000 до 9.000 метри квадратни, со обезбеден пристап за луѓе и возила, со паркинг-простор со капацитет за 20 до 70 паркинг-места, да има соодветна инфраструктура, технички и санитарни услови, лифт, како и имотен лист или лист за предбележење.

Прочитајте и...  Белгија сега е деветта најдобра земја по број на заразени од ковид-19, откако пред еден месец беше најлоша

– Недвижниот имот – објект со намена деловен објект во Централното градско подрачје – Мал Ринг за потребите на градската администрација и органите на Град Скопје, ќе се набави по пат на прибирање понуди со објава на јавен оглас за купување недвижен имот, на начин и во постапка утврдени според одредбите од Законот за користење и располагање со ствари во државна сопственост и ствари во општинска сопственост – пишува во Одлуката, при што се нагласува дека постапката ќе ја спроведе Комисија, формирана од градоначалникот.

Кој е објектот што ќе биде идното седиште на Градот, засега не се обелоденува во јавноста, иако во изминатиот период имаше многу шпекулации дека станува збор за зградата на ЕВН до Градскиот трговски центар. Законската процедура започнува и ќе оди со оглас и прибирање понуди, иако од неодамнешната изјава на градоначалникот Шилегов може да се насети дека веќе се знае кој е објектот што ќе се купи.

Прочитајте и...  Судијата Иван Џолев избран за претседател на Судско-медиумскиот совет

– Старата зграда ја продадовме, а новата бргу ќе им биде соопштена на граѓаните и ќе се вселиме – рече Шилегов неодамна на ТВ Телма.

Веројатно за новата зграда е и планираната набавка на канцелариска опрема и клима-уреди во вкупна вредност од околу 950 илјади денари, за што наскоро, исто така, треба да се распише тендер.

Пред една година Град Скопје ја продаде новоизградената Градска куќа под Кале за 12,7 милиони евра, затоа што, според тогашните изјави на скопскиот градоначалник, таа не одговарала на потребите на градската администрација – била претесна за во неа да се сместат вработените и не била на локација која е лесно достапна за граѓаните. Објектот го купи ЕВН Македонија, која беше единствениот наддавач на електронската продажба.

Прочитајте и...  Антонио Милошоски остана без нотарска лиценца

Поврзани вести

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Слободен печат

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Слободен печат

Остави Коментар