18 C
Скопје

Tag : парк

Вести Македонија

„Вело родео” во Градски парк за Денот на Европа

МИА Агенција
По повод 9 мај- Денот на Европа, Здружението на граѓани Еко Логик, традиционално и оваа година организира „Вело родео” настани кои се одржуваат во рамки...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Националниот парк ќе добие шуми вредни над 50 милиони евра и осумдесетина шумски работници

МИА Агенција
Со прогласувањето на Шар Планина за национален парк покрај погодностите, се очекува и долгорочно решавање на иднината на лицата чија основна дејност е поврзана со...
Вести Македонија

„Охрид SOS” повикуваат на оставка на директорот на Управата за заштита на културното наследство

Маја Терзиова
Активистите на Граѓанската иницијатива „Охрид SOS” сметаат дека од морални причини директорот на Управата за заштита на културното наследство Ацо Костов треба да поднесе оставка...
Вести Македонија

Бочварски: Охрид нема да биде ист доколку не е под закрила на УНЕСКО

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски соопшти дека дел од ингеренциите за охридскиот регион, што ги дал Уставот и законите, не се под централната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Парк“ се урива, надлежните си ја префрлаат одговорноста: Дијалог на глувите го бетонира охридското крајбрежје

Југослава Дуковска
Се урива ресторанот „Парк“ на брегот на Охридското езеро, за кој активистите на Охрид СОС и Асоцијацијата на архитекти на Македонија побараа да биде заштитен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Охрид СОС до надлежните: Прогласете го „Парк“ за споменик на културата – заштитете го и езерото и градежното наследство на Охрид!

Југослава Дуковска
Итна заштита на објектот на ресторанот Парк крај Охридското езеро и негово прогласување за споменик на културата, бараат од граѓанската организација Охрид СОС. Во иницијативата...
Вести Македонија

„Охрид SOS“ најави тужба против градоначалникот на Охрид поради непостапување по закон

Слободен печат
Граѓанската иницијатива „Охрид SOS” најави дека ќе покрене тужба против градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, доколку тој, односно Општина Охрид не усвои акт за прогласување...
Вести Македонија

Архитектите во одбрана на ресторанот „Парк”, бараат запирање на постапката до целосен увид во документација

Слободен печат
Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) се огласи по повод отпочнатите активности за изградба на нов хотел на локалитетот „Горица” во Охрид, на место каде...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Листата на имиња на улици и плоштади дополнета со 571 предлог: Заминува „Аминта Трети“, се враќа „Ленинова“

Анета Стојковска
Доколку Советот на Град Скопје ги усвои дополнувањата на Листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти, тогаш повторно ќе се...
Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Сакал да фотографира пет волци, се шокирал кога скокнале врз него!

Слободен печат
Да се ​​биде опкружен со волци звучи како застрашувачка сцена со која ретко кој сака да се соочи. Да стапнете на нивна територија може да...