18.8 C
Скопје

„Големиот Гетсби“ станува мјузикл и наскоро ќе биде прикажан на Бродвеј

Легендарниот роман на Скот Фицџералд „Големиот Гетсби“ се подготвува за адаптација за театарот и станува мјузикл, а музиката ја напишала британската пејачка Флоренс Велч, фронтмен на групата „Florence and Machines“.

Велч ја презела задачата да пишува музика и текстови заедно со Томас Бартлет со кого соработуваше во создавањето на песната „Jenny of Oldstones“ за серијата „Game of Thrones“.

Таа книга ме прогонуваше голем дел од мојот живот“, изјави таа и призна дека мјузиклите се нејзината прва љубов.

Мјузиклот треба да биде поставен на Бродвеј, каде приказната не е поставена уште од времето кога тоа го направи режисерот Џорџ Кукор во 1926 година.

Да потсетиме, во 2013 година, книгата беше адаптирана во истоимен филм.

Книгата ќе ја адаптира за сцена Мартина Мајок, а за режија ќе биде задолжена ебека Фрекнал. Датумот на премиерата, како и кој театар на Бродвеј ќе го прикаже мјузиклот, сè уште не е објавен.

 

 

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Остави Коментар