Глово најави отпуштања: „Луѓето поретко нарачуваат…“

Глово/Фото MAXSHOTO / Alamy / Alamy / Profimedia

Шпанската компанија за дигитална испорака Глово во понеделникот објави дека планира да отпушти 250 работници за поддршка поради намалената побарувачка во период на висока инфлација и скок на трошоците за живот.

„Одлуката за отпуштање главно го опфаќа седиштето на компанијата во Барселона во области како што се деловна поддршка, регрутирање и податоци“, се вели во соопштението на извршниот директор на Глово, Оскар Пјер. Ниту еден курир или други работници кои се во директен контакт со клиентите нема да бидат отпуштени, нагласи Пјер.

По отпуштањата, Глово ќе има 6,5 отсто помалку работници во Шпанија и други земји. Тео Сирола, го изгради Глово од нула, а сега тргнува во нова предизвикувачка и возбудлива авантура.

Брзиот раст на компанијата од почетокот на работењето во 2015 година доведе до неефикасност, објасни првиот човек на Глово, додавајќи дека на резултатите негативно влијаат и надворешни фактори, како што е падот на нарачките во четвртиот квартал од 2022 година, објави Пословни хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот