6.8 C
Скопје

Tag : отпуштања

Вести Свет

Фолксваген укинува 5.000 работни места

Слободен печат
Големата германска фабрика за автомобили Фолксваген најави план за намалување на работните места без да соопшти без точни бројки, но германските медиуми наведуваат дека веројатно...
Вести Свет

Рекордно квартално ниво: Велика Британија бележи 181.000 отпуштања на вработени во последните три месеци

Слободен печат
Отпуштањата и невработеноста во Велика Британија достигнаа рекорд во текот на третиот квартал на 2020 година, според официјалните податоци кои укажуваат на пад на пазарот...
Вести Свет

Масовни отпуштања во Велика Британија поради пандемијата

МИА Агенција
Бројот на британски компании кои планираат да го намалат бројот на вработени во јуни бил пет пати поголем отколку во истиот месец минатата година, што...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Водечки трговски ланци во Британија најавија над 5.000 откази

Слободен печат
Британски Бутс (Boots), трговски ланец кој се занимава со продажба на производи за убавина и здравје и еден од најпознатите брендови во британската улица Хај...
Вести Економија

Вработените треба сами да одлучат – или пониска плата или отказ

Слободен печат
Ирскиот нискобуџетен авио превозник „Рајанер” планира да затвори околу 3.500 работни места доколку со вработените не постигне договор за намалување на платите, изјави денеска генералниот...
Вести Регион

Аеродромот во Љубљана ќе отпушта многу вработени

МИА Агенција
Концесионерот на најголемиот аеродром во Словенија, Брник, крај Љубљана, најави дека планира да отпушти поголем број вработени. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана,...
Вести Економија Слајдер

Јовановска: Не лажам ни манипулирам, масовни отпуштања нема

Слободен печат
Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ гостуваше Билјана Јовановска, директор на Агенцијата за вработување, која зборуваше за реалните состојби околу бројката на невработеност во време...
Вести Македонија

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Слободен печат
Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое...
Вести Економија Слајдер

Проф. Ѓуровска: Доминира профитниот егоизам кај работодавачите

Слободен печат
-Прашањата што сега се поставуваат за тоа како ќе реагира пазарот на труд во Македонија и Европа во овие вонредни околности во овој момент не...
Вести Економија

Капиталните инвестиции за инфраструктурни проекти остануваат на првичните проекции

Слободен печат
Јавното претпријатие за државни патишта денеска информира дека нема потреба од загриженост кај компаниите во градежниот сектор, а уште помалку навестувања за некакви, како што...