Германските автомобилски гиганти бараат помош од државата

Компанијата „Дајмлер” објави пад на профитот од 70 проценти во првиот квартал.

Најголемите германски производители на автомобили ја повикаа германската Влада да помогне за заживување на побарувачката, бидејќи епидемијата на коронавирусот предизвика загуби во првиот квартал од оваа година.

Според предвидувањата на Фолксваген, глобалната продажба на автомобили годинава ќе забележи пад од 15 до 20 проценти.

Компанијата „Дајмлер” објави пад на профитот од 70 проценти во првиот квартал.

Барањата на германските производители на автомобили се упатени пред најавениот самит на канцеларката Ангела Меркел со лидерите во автомобилската индустрија, на кој ќе се разговара како може да заживее најважната гранка на германската индустрија по тешките последици што ги предизвика епидемијата на коронавирусот.

Прочитајте и...  Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Прочитај повеќе

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат