6 C
Скопје

Француското национално собрание изгласа продолжување на здравствената вонредна состојба до 16 февруари

Наспроти растечкиот бран на епидемијата со Ковид-19, извршната власт подготвува можни ограничувања за Французите до пролетта 2021, јави дописникот на МИА,

Националното собрание, каде што опозицијата ја критикуваше долгорочна употреба на ова „атомско оружје” односно вонредната здравствена состојба, пратениците со 71 глас „за” и 35 „против” при прво читање го усвоија продолжувањето на овој исклучителен режим до 16 февруари 2021 година.

За овој текст презентиран во средата во Советот на министрите и разгледан во Палата-Бурбон, пратениците каде нивното присуство е ограничено на 50 отсто поради епидемијата што се должи на коронавирусот . Предлог-законот ќе биде на менито на Сенатот (горниот дом на парламентот) од среда и треба конечно да биде усвоен на почетокот на ноември.

Оваа сабота  Франција ја надмина границата од над еден милион заболени, само во последните 24 часа беа регистрирани 45.422 нови случаи. Бројот на починати исто така се зголеми, со нови 138 смртни случаи за 24 часа (наспроти 298 лица претходниот ден),.

Стапката на позитивност на тестот продолжува да се зголемува на 16%, наспроти 15,1% претходниот ден, и само 4,5% на почетокот на септември. Министерот за здравство Оливие Веран очекува зголемување на бројот на сериозни случаи и смртни случаи во наредните недели.

Две третини од Французите или 46 милиони, сега се предмет на ноќниот полициски час воведен во 54 департмани  и Полинезија за да се спречи ширењето на вирусот, кој веќе уби повеќе од 34.500 луѓе во земјата.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Шведска ги затвора средните училишта, смртноста во пораст

Поврзани вести

Кипар воведува највисока цена за тестовите за Ковид-19

Слободен печат

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Слободен печат

Тие нам вето, ние ним добра волја

Соња Христовска Угриновска

Русино прво ќе го направиме санитарна депонија, па потоа ќе го затвориме

Југослава Дуковска

Цените на тутунот нѐ вратија 10 години назад, правилникот – 30 години!

Весна Дамчевска

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар