7 C
Скопје

Француска политичка сцена: Премиерот Кастекс е за одложување на регионалните избори за три месеци

Францускиот премиер Жан Кастекс ќе побара одложување на регионалните избори, што се закажани за март 2021 година, за три месеци поради пандемијата на коронавирусот.

Од неговиот кабинет денеска соопштија дека предлогот е изборите да се спроведат во јуни следната година.

Франција, со 1,9 милиони случаи на ковид-19, е четврта земја во светот според бројот на заразени лица.

Прочитајте и...  Нов силен земјотрес почувствуван синоќа кај Петриња

Поврзани вести

Трајановски: На Шилегов му оставив полна каса пари и готова документација за проекти со кои сега се фали

Слободен печат

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат

Ѓукановиќ: Указот за прогласување на закони го потпишав, дилемите останаа

Слободен печат

Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

И.И.

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Остави Коментар