28.8 C
Скопје

Tag : одложување

Вести Здравје Слајдер

Студија: Одложувањето на втората доза на вакцината на „Фајзер“ кај постарите лица резултира со поголеми нивоа на антитела

Слободен печат
Вакцината на Фајзер/Бионтек против коронавирус кај постари лица произведува три и пол пати поголема реакција на антитела кога втората доза се одложува до 12 недели по првата, покажа британско...
Македонија Слајдер

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот

МИА Агенција
Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на...
Вести Регион Слајдер

И Србија е пред одложување на пописот: Собранието ја разгледува за одложување на операцијата за шест месеци

Слободен печат
Собранието на Србија денеска ќе започне расправа за измените и дополнувањата на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, според кои пописот, кој е...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Пописот ќе се одложи утре, нема простор за амандмански блокади

Лука Андреев
Измените на Законот за попис се мали и нема да е потребно многу време за да се напишат, одговори министерот за правда Бојан Маричиќ прашан...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Бектеши ќе ги „прегледува“ болните сметководители

Љубиша Николовски
Стварно е неразбирлива тврдокорноста на Владата да не излезе во пресрет на сметководителите кои бараат одложување на рокот за поднесување на завршните сметки. Зошто нивните...
Останатo Спорт

Одложувањето на Олимпијадата ќе ја чини Јапонија скоро два милијарди долари!

Слободен печат
Иако Јапонија е финансиски многу стабилна земја, одложувањето на Олимпијадата може скапо да ја чини. Овогодинешното одложување на 32 Летни олимписки игри во Токио поради...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нема самба во февруари под притисок на ковид-19: Карневалот во Рио се поместува за јули во 2021 година

Слободен печат
Светски познатиот карневал во Рио де Жанеиро ќе се одржи во јули во 2021 година, соопштија градските школи за самба, бидејќи традиционалните поворки во февруари...
Вести Свет

Француска политичка сцена: Премиерот Кастекс е за одложување на регионалните избори за три месеци

Слободен печат
Францускиот премиер Жан Кастекс ќе побара одложување на регионалните избори, што се закажани за март 2021 година, за три месеци поради пандемијата на коронавирусот. Од...
Вести Свет

Втор бран на ковид-19: Болниците во Париз од овој викенд ќе одложат 20 отсто од хируршките операции

Слободен печат
Дирекцијата на париските болници соопшти дека е принудена да одложи хируршки интервенции „од овој викенд”, поради зголемен број на пациенти кои се позитивни на ковид-19...
Вести Свет

Случајот „Навални“ одложи француско-руски министерски состанок

Слободен печат
Официјален Париз објави дека го одложува состанокот на министрите за надворешни работи и за одбрана на Франција и на Русија што беше закажан за 14...