ФОТО+ВИДЕО | Соборува рекорди: Култниот фустан на принцезата Дијана продаден за 600.000 долари

Фото: Сотби

Кадифениот виолетов фустан што го носеше принцезата Дијана е продаден за 604.800 долари по „жестоко наддавање“, објави аукциската куќа „Сотби“ на Твитер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sotheby’s (@sothebys)


„Култниот фустан на принцезата Дијана од (дизајнер) Виктор Еделштајн достигна цена од 604.000 долари, што е речиси 500.000 долари повеќе од проценката – по рундата на жестоко наддавање во аукциската соба #SothebysNewYork“, објавено е на Твитер.

„Сотби“ во новиот твит нагласи дека фустанот ја „запечатил судбината како највредниот фустан некогаш продаден на аукција“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sotheby’s (@sothebys)


„Сотби“ го процени на сума помеѓу 80.000 и 120.000 долари, а фустанот беше дел од колекцијата од 80 фустани на принцезата Дијана кои беа продадени на аукција во 1997 година за добротворни цели.

Тогаш креацијата на Еделштајн беше продадена за 24.150 долари и остана во истите раце до петокот, објави „Сотби“, но не откри кој е новиот сопственик.

 

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот