ФОТО+ВИДЕО: Ашковски со Сепси го освои Купот на Романија

ашковски
Куп титула во Романија за македонскиот репрезентативец Стефан Ашковски/Фото: facebook.com/osksepsi

Во финалето на романскиот Куп одиграно во Букурешт составот на Сепси триумфираше над Волунтари со резултат 2:1.

Ова е прв пехар во историјата на Сепси кој е основан пред само 11 години (во 2011), а благодарение на куп титула, овој клуб ќе ја претставува Романија во квалификациите на Лигата на конференции.

Целиот натпревар за Сепси го одигра македонскиот репрезентативец Стефан Ашковски кој на крајот успеа да се закити со трофеј.

Двоен стрелец за домаќините беше реалзиираше М. Стефанеску во 22 и 38 минута, а во самиот финиш од средбата (90+5`) Димитреску си постигна автогол.

На патот до финалето Сепси ги елиминираше екипите на Фарул Констанца (0:1), У Крајова 1948 (0:1), Чиндиа Тарговиште (1:2) и Унив. Крајова (2:1, 1:0).

Ашковски во оваа натпреварувачка сезона во Купот запиша пет настапи, а во шампионот имаше 36 настапи и два гола.

Видео на денот