ФОТО: „Тајната ќерка” на Владимир Путин сака да биде во центарот на вниманието

Profimedia
Владимир Путин / Фото: Profimedia

Руската студентка, која медиумите ја окарактеризираа како „тајна ќерка“ на претседателот Владимир Путин, вели дека го сака „она што е во центарот на вниманието“ откако го доби името за наводно дете што го имал со наводната љубовница Светлана.

Луиза Розова, позната и како Елизавета Кривоногих, зборуваше за нејзиниот новооткриен статус на платформата за социјални медиуми Clubhouse.

Новинарот на Би-Би-Си, Андреј Захаров, кој ја објави приказната за 17-годишната за рускиот весник „Проект.Медиа“, праша дали е ќерка на Путин, но таа го игнорираше тоа прашање, пишува „Сан“, а пренесува „Њујорк пост“.

„Дали те повредив со мојата истрага?“, Ја праша Захаров тогашната тинејџерка.

– О, не, никако. Мојот живот стагнираше толку многу, многу сум благодарна што имав можност да бидам во центарот на вниманието, што луѓето слушнаа за мојот профил, одговори Розова, мислејќи на нејзиниот профил на Инстаграм, кој доби 96.400 следбеници откако се појавија извештаи дека таа е ќерката на Путин.

Луиза Розова / фото: Инстаграм

– Не се обидувам и никогаш не морам да се популаризирам, додаде таа.

– Се чувствувам навистина добро, не грижи се за мене. Мојот живот продолжува и се е во ред, рече таа.

Мајката на Розова, Светлана Кривоногих (46), наводно била љубовница на Путин во раните 2000 -ти, а во документите на Пандора стои дека поранешната чистачка вреди околу 100 милиони долари.

Кривноги имаше ќерка во 2003 година, а копиите од документите добиени од „Проект медиа“ не го споменуваа таткото на Елизавета Кривоноги, но нејзиното презиме наследено од нејзиниот татко (патронимика) е познато: Владимировна.

Елизавета со години живее под друго име и презиме, а медиумите тврдат дека на мрежите се претставува како Луиза Розова и неодоливо наликува на Путин. Дури беше направена и математичка анализа на ликот, а наводно сличноста на лицата е 70,44 проценти.

 

Извор: Би-Би-Си

Видео на денот