ФОТО: Поплавите предизвикани од монсуските дождови убија повеќе од 150 лица во Индија и Непал

Поплави во Индија / Фото: EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Повеќе од 150 луѓе загинаа во поплавите низ Индија и Непал во последните денови, бидејќи обилните доцни монсунски дождови предизвикаа поројни поплави кои уништија домови, земјоделски култури и инфраструктура.

Северната индиска држава Утараханд е особено тешко погодена, со 48 потврдени смртни случаи, изјави за Ројтерс СА Муругесан, секретар на државниот оддел за управување со катастрофи.

Поплави во Индија / Фото: EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE HANDOUT — BEST QUALITY AVAILABLE — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Главното езеро во Наинитал, популарна туристичка дестинација на Хималаите, ги проби банките, потопувајќи ја главната сообраќајница и оштетувајќи ги мостовите и железничките пруги.

Поплави во Индија / Фото: EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE 

Во блискиот округ Чамоли, спасувачите од индиската паравоена Национална сила за одговор при катастрофи продолжија да ги пребаруваат остатоците по лизгањата на земјиштето предизвикани од обилните дождови.

Сојузниот министер за внатрешни работи на Индија, Амит Шах, во четвртокот анкетираше лошо погодени области.

„Избришани се посевите и домовите, што е тежок удар за семејствата кои веќе се борат со катастрофалната последица од пандемијата“, рече Азмат Ула, висок функционер во Меѓународната федерација на друштвата на Црвената полумесечина.

„Жителите на Непал и Индија се наоѓаат помеѓу пандемијата и влошувањето на климатските катастрофи, што силно влијаат на милиони животи и средства за живот“.

Поплави во Индија / Фото: EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE HANDOUT — BEST QUALITY AVAILABLE — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Околу 42 лица загинаа во последната недела во јужната индиска држава Керала, се вели во соопштението од кабинетот на главниот министер.

Во соседен Непал, најмалку 77 лица загинаа.

Годишните монсунски дождови во Индија обично траат од јуни до септември.

Видео на денот