• Непал

Новиот премиер на Непал ја доби поддршката од парламентот

Новиот премиер на Непал, Шер Бахадур Деуба, ја доби поддршката од повеќе од половината пратеници во Долниот дом на парламентот, кои му дозволија да остане на власт до изборите следната година. Деубу синоќа беше поддржан од 165 пратеници, додека 83 гласаа против него. Тој минатата недела го почна својот петти мандат како шеф на владата, …

Новиот премиер на Непал ја доби поддршката од парламентот Read More »