18 C
Скопје

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Лидерот на Азербејџан Илхам Алиев отвори музеј посветен на победата на таа држава над соседната Ерменија во низата на крвави борби каде илјадници војници ги изгубија животите од двете страни во спорниот регион Нагорно-Карабах.

Во понеделникот претседателската прес служба објави серија на фотографии на кои се гледа како лидерот разгледува изложени „воени трофеи“, како и видео снимка на која им се обраќа на војниците одликувани за нивната служба во војната.

Во Паркот на воени трофеи, кој се наоѓа во главниот град Баку, се наоѓаат ерменски тенкови, камиони и оружје собрани од боиштето. Меѓу атракциите е наводна реконструкција на касарна која ја користиле ерменските трупи, со забрадени карикатури на ерменски војници.

Сепак, тоа што предизвика најмногу коментари е фотографија на која Алиев, облечен во воена униформа, ги разгледува изложените шлемови на убиените ерменски војници.

Завојуваните страни во ноември потпишаа прекин на војната со посредство на Русија, при што се стави крај на борбите кои се водеа за спорната територија Нагорно-Карабах.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар