4 C
Скопје

ФОТО | Морбидни фотографии од битолската болница: Двајца починати и двајца на инфузија во иста болничка соба

Морбидни фотографии од битолската болница на коишто се гледа дека двајца починати пациенти прекриени со чаршаф се во иста болничка соба со двајца живи пациенти кои примаат инфузија, ја вознемири јавноста.

Преземено од: Facebook/Vasco Beleski

Директорката на клиничката болница Битола, доктор Билјана Гагачовска, потврдува дека навистина ова се случило вчера во болницата во која раководи, но дека не станува збор за ковид пациенти туку за лица што починале во тријажниот оддел. Таа тврди дека законска обврска на секоја здравствена институција е пациентот кога ќе почине два часа да остане во институцијата, а дека фотографиите се снимени во тој меѓупериод, кога се информирале семејствата, кога се повикувало погребно претпријатие и кога се организирало пренесувањето на починатите во болничката мртовечница.

Прочитајте и...  Без струја утре неколку општини во Скопје

-Информирана сум дека вчера амбулантски починале пациенти. Согласно законот веднаш се покриени, информирано е обезбедувањето, информирани се погребалните претпријатија и семејствата и фотографијата е снимена додека се пренесат во мртовечницата во болницата. Пациентот законски мора да остане два часа во институцијата во која што починал. Овие пациенти амбулантски примале терапија и починале. Фотографијата е снимена додека да се однесат во болничката мртовечница. Не се работи за ковид пациенти туку за пациенти во тријажниот дел, ни рече доктор Гагачовска.

Пациентите не биле ковид позитивни ниту суспектни, туку нивната здравствена состојба се влошила во тријажниот дел каде што се лекуваат или во потешка состојба доаѓаат пациенти со други заболувања.

Раководството на болницата уверува дека ги испочитувало сите законски обврски. Сепак, фотографијата предизвика многубројни реакции, а пациентите кои останале во собата до починатите многу се вознемириле.

Прочитајте и...  Африка доби дополнителни 400 милиони дози вакцини против ковид-19 од Индија

Поврзани вести

Турција под закана од суша

Асуде Абдул Кочан

Вучиќ револтиран од големите држави: Земаат шест пати повеќе вакцини отколку што имаат жители

Слободен печат

Првпат во сезонава утре ќе работи новата шестоседна жичница „Лајтнер” на Попова Шапка

Слободен печат

Во Кочани ќе се возат со субвенционирани велосипеди

Слободен печат

„Јавна соба“ со мрачни тајни

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе биде на располагање на жртвите од „Јавна соба”

Слободен печат

Остави Коментар